Regruti iz dijaspore kući na svoj rizik
Državni vrh je po ko zna koji put postigao dogovor da se Zakon o amnestiji za vojne obveznike praktično primenjuje i tokom predstojećih praznika kako bi naši mladići mogli da budu sa svojm porodicama. Međutim ono što nije jasno je kako može da se primenjuje zakon čiji je Predlog vlada tek prihvatila, što znači nije usvojen u Skupštini, a pogotovu nije na snazi.
Prema Predlogu zakona koji je vlada usvojila amnestija se predviđa mladićima koji su od 18. aprila 2006. godine do dana stupanja na snagu izbegavali vojnu obavezu, što znači onima koji su od te 2006. postali regruti.
"Vojni obveznici mogu slobodno da se vrate u zemlju i oni neće imati nikakve neprijatnosti ni na granici ni na našoj teritoriji“, rekao je ministar Srđan Srećković.
Međutim, od prihvatanja Predloga na vladi do stupanja na snagu, zakon mora prvo biti isglasan u Skupštini, objavljen u Službenom glasniku, zatim mora da prođe određen rok koji je zakonodavac odredio i tek tada stupa na snagu. A poternice i krivične prijave mogu da se povuku tek kada se to desi.
Prema rečima pravnika sa kojima je portal Vestionline razgovarao nijedan sudija ili pripadnik pogranične policije ne može odlučivati na osnovu nečega što su saznali iz medija, već isključivo na osnovu onoga što je objavljeno u Službenom glasniku.
Takođe nam je rečeno da vlada ne raspolaže nikakvim pravnim ovlašćenjima kojima bi neki zakon stavili u primenu pre nego što ga je donela Skuština, jer on praktično i ne postoji.
To znači da i pored obećanja naše vlade i uverenja da vojni obveznici neće imati problema sa pograničnom policijom, oni zapravo dolaze na sopstveni rizik. Kako ovo nije prvi put da se ista situacija ponavlja i mnogi su već imali loša iskustva, velika je verovatnoća da mlada srpska dijaspora neće ni ovih praznika posetiti domovinu.
Zakon kasni
Još u julu ove godine ministar za dijasporu Srđan Srećković je najavio donošenje Zakona o amnestiji vojnih obveznika na jesen, koja je već za nama. Prethodni zakon je donet 2006. godine i amnestirao je regrute zaključno sa tim datumom. Od tada je podneto oko 1.500 novih krivičnih prijava protiv regruta koji žive u inostranstvu. |
Vojni obveznici iz dijaspore koji su redovno odlagali služenje vojnog roka podnošenjem zahteva Diplomatsko konzularnim predstavništvima Srbije u zemljama gde žive mogu da dođu u Srbiju kada god požele, bez straha da budu krivično gonjeni ili uhapšeni.