Kfor ne poštuje sporazum sa Srbijom
Predstavnici srpskih opština na severu Kosova i Metohije izrazili su danas nezadovoljstvo sprovođenjem sporazuma o prelazima na severu Kosmeta, tvrdeći da se sporazum sprovodi selektivno.
Načelnik Kosovsko-mitrovačkog okruga Radenko Nedeljković rekao je da se sporazum predstavnika Vlade Srbije i Kfora sprovodi "selektivno".
"Sve zavisi ko je u patroli na prelazima Brnjak i Jarinje, pa ima dana kada se ne propuštaju ni kamioni do 3,5 tone, kao da je to diskreciono pravo onih koji su na prelazima", rekao je Nedeljković.
Prema njegovim rečima, Kfor je juče počeo da kontroliše i alternativne putne pravce na severu.
"Nemamo ništa protiv da Kfor na taj način kontroliše eventualno prenošenje krijumčarene robe ili oružja, ali ovim potezima Kfor ponovo izlazi iz svog mandata. Kfor nije carina i ne treba da realizuje odluke Prištine o uvođenju carine", rekao je Nedeljković.
I predsednik opštine Kosovska Mitrovica Krstimir Pantić rekao je da Kfor ne poštuje sporazum koji je "ionako nepovoljan po srpski narod".
"Dokaz za to je gotovo hermetičko zatvaranje administrativnih prelaza na severu Kosmeta i nemogućnost dopremanja osnovnih životnih namirnica", rekao je Pantić agenciji Beta.
Prema njegovim rečima, na prelazima Brnjak i Jarinje stoji obaveštenje da je "zabranjeno unošenje komercijalne robe". Pantić je upozorio da je, osim nestašice osnovnih životnih namirnica, i privreda na severu Kosmeta u ozbiljnim problemima.
"Nema mogućnosti dopreme repromaterijala, rezervnih delova, otežano je dopremanje nafte i naftnih derivate, pa su ugroženi i poljoprivrednici, jer ne mogu da obavljaju sezonske poslove u njivama", rekao je Pantić i ocenio da je za takvu situaciju najodgovorniji Kfor.
Kfor i Vlada Srbije postigli su sporazum perma kome će međunarodne snage do 15 septembra kontrolisati administrativne prelaze Jarinje i Brnjak. Na tim prelazima dozvoljen je prelazak robe iz Srbije težine do 3,5 tone, kao i humanitarne pomoći. Uslov za postizanje ovog sporazuma bio je da se uklone barikade koje su postavili Srbi sa severa pokrajine posle pokušaja kosovskih snaga da zauzmu prelaze ka ostatku Srbije.