Srbija ne da Kosovu prihode od carine
Nemačka kancelarka Angela Merkel dolazi u ponedeljak u Beograd sa zahtevom da se “normalizuje situacija” na severu Kosova, pre svega kad su u pitanju carina i sud i da se rešenje postigne kroz dijalog Beograda i Prištine, saznaje “Blic” iz više pouzdanih izvora.
Strah zvaničnog Beograda da “normalizacija” znači stavljanje carine i suda pod kontrolu Prištine i da će ako odbije Beograd biti suočen sa blokadom daljih integracija u EU izazvali su nervozu i sve oštrije izjave srpskih zvaničnika da “Beograd neće preći crvene linije” i da se zarad članstva u EU “neće odreći Kosova”.
Ne možemo da finansiramo samoproglašenu državu
- Nema potrebe da insistiraju na dijalogu jer smo mi potpuno opredeljeni za dijalog i daćemo maksimum da se postigne kompromis, ali je iluzorno da se od nas očekuje da prihvatimo nešto što je suprotno državnim interesima. Mi ne možemo da razgovaramo o tome da, recimo, prihodi od carine idu u Prištinu jer bi to značilo da finansiramo albansku, samoproglašenu državu, ali možemo da razmotrimo da prihodi ostaju lokalnim opštinama na severu za njihov razvoj - kaže za “Blic” Goran Bogdanović, ministar za Kosovo i Metohiju.
Nervoza zvaničnika u Beogradu pred dolazak Merkelove i neizvesnost koliko će nemačka kancelarka biti tvrda u zahtevu da se sever Kosova stavi pod kontrolu Prištine videla se i u izjavama zamenika premijera Ivice Dačića, kao i u porukama vicepremijera Božidara Đelića koji je novinare uveravao da “ne vidi želju međunarodne zajednice da Srbiju spreči da uđe u EU” jer zahtevi da prizna Kosovo praktično znače dizanje rampe za srpske EU integracije.
O podeli Kosmeta više nema reči
Vladimir Todorić, iz Centra za novu politiku koji je prošle godine izašao sa predlogom rešenja za sever Kosova, rekao je za “Blic” da je mogućnost za dogovor o podeli Kosova “de jure” otpala i da je sada trenutak da se pregovara o planu “Ahtisari plus” koji bi obuhvatio i pitanje statusa srpskih enklava na jugu Kosova.
Inače, dobro obavešten prištinski list “Koha ditore” nedavno je objavio nezvaničnu informaciju da EU priprema plan o “supstancijalnoj autonomiji” za sever Kosova po kojem bi srpske opštine imale zajednički mehanizam pomoću kojeg bi same odlučivale, a dobile bi i stepen finansijske samostalnosti. One bi na direktan način dobijale određeni procenat od carinskih taksa na prelazima sa Srbijom i na taj način bi dobile finansijsku autonomiju od Vlade Kosova.
Mehanizam preko kojeg će opštine odlučivati biće nazvan “regionalni savet za sever” i biće formiran na osnovu Ahtisarijevog plana. Opštine će imati i jednu posebnu budžetsku liniju koju će kontrolisati Priština. Prištinska štampa navodi da će drugi detalji kao što su dokumenta, tablice, sudovi i ostali problemi biti rešeni dijalogom Beograda i Prištine uz posredovanje EU. Niko još zvanično nije potvrdio ovu informaciju.