Ministar ukinuo pravo na lečenje?
Novim zdravstvenim zakonom osiguranici su primorani da izaberu ličnog lekara isključivo u državnoj zdravstvenoj službi i ako to ne učine u roku od šest meseci, biće im uskraćeno pravo na punu zdravstvenu zaštitu, koju su inače državi već platili.
Sagovornici lista "Alo!“ ističu da je ovim povređeno osnovno ljudsko pravo na lečenje, kao i pravo pacijenata na slobodan izbor, dok ministar zdravlja Zoran Stanković smatra da će uslovljavanjem disciplinovati neodgovorne osiguranike.
Prekršena povelja o pravima pacijenataZorica Marković iz Udruženja pacijenata „Klub zdravlje“ ističe da se ovakvim propisima krši Evropska povelje o pravima pacijenta koja garantuje pravo na slobodan izbor. |
- Ako je neko neodgovoran prema svom zdravlju, onda mora da shvati da će dobiti zdravstvene usluge samo u hitnim slučajevima dok se ne opredeli za izabranog lekara. Pacijenti jednostavno imaju tu obavezu. Ukoliko se desi da je izabran lekar na odmoru ili bolovanju, niko neće biti uskraćen za lečenje, ali pre toga mora da odabere drugog. U pitanju je samo administrativno-papirološki deo posla, kao i kod prvog biranja svog doktora - izjavio je ministar za "Alo!".
Podsetimo, izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju, koje je Stankovićevo ministarstvo iniciralo, nalažu da je osiguranik dužan da kod prve posete domu zdravlja, a najkasnije u roku od šest meseci od dana sticanja prava na osiguranje, izabere lekara. Ako to ne učini, ima pravo samo na pružanje hitne medicinske pomoći do momenta izbora "izabranog lekara".
Paja Momčilov, predsednik skupštinskog Odbora za zdravlje i porodicu, ističe da je time ugroženo ne samo pravo pacijenata na slobodan izbor, već i elementarno ljudsko pravo na život i lečenje!
- Kada vam neko kaže da imate pravo samo na hitnu pomoć, a već ste državi kroz doprinose uredno platili puno obavezno zdravstveno osiguranje, onda vam je suspendovano osnovno ljudsko pravo na lečenje. To je katastrofalno i nedopustivo - izjavio je Momčilov za "Alo!". On dodaje da je sporno i to što zakon ne dopušta istinski izbor jer u zemlji u kojoj su privatna i državna praksa navodno ravnopravne građanima nije omogućeno da za ličnog lekara biraju privatnog doktora.
- Ovim se pokazuje monopol državnog zdravstva. Možemo da biramo samo lekara u državnoj službi, koga je prethodno neko drugi izabrao da tu radi. Pravo na slobodan izbor dodatno je suženo i time što doktora možemo birati isključivo u jednom domu zdravlja, što u suštini znači da smo primorani da biramo između pet do šest lekara. To nije nikakav izbor - kaže Momčilov.
Zaštitnik građana Saša Janković naglašava da pomenuti zakon nije dobio na mišljenje te ga do sada nije ni analizirao, ali poziva građane, udruženja za zaštitu pacijenata i udruženja lekara da mu se obrate ukoliko smatraju da su im prava ugrožena.
- Sa velikom pažnjom pratim ostvarivanje prava građana u domenu zdravstvene zaštite. Svaku pritužbu koju dobijem pomno ću razmotriti i videti ima li osnova da reagujem na doneta zakonska rešenja, kao što sam i do sada radio - izjavio je Janković za "Alo!".