Srpski kanal guraju na RTK
Društvo novinara Kosova i Metohije, kao nosilac inicijative za osnivanje novog nezavisnog TV kanala na srpskom jeziku koji bi signalom pokrio teritoriju čitavog Kosova, zajedno sa TV Mrežom i KOSMA mrežom, smatraju da je Nacrt zakona o javnom emitovanju, koji je ušao u proceduru u Skupštini Kosova, neprihvatljiv za srpsku zajednicu i srpske medije na Kosovu i da je u suprotnosti sa relevantnim međunarodnim i lokalnim propisima.
U saopštenju upućenom medijima, oni ukazju da "iz teksta Nacrta zakona ne proizilazi da novi kanal pripada srpskoj zajednici i njenim pripadnicima“, osim toga novi kanal će biti deo postojećeg javnog servisa Radio televizije Kosovo (RTK), "bez ijedne grancije da će odgovarati specifičnim potrebama zajednice i doprineti boljem informisanju Srba na Kosovu“. Posebno ističu, da u tekstu Nacrta Zakona "ne postoji niti jedna suštinska garancija o nezavisnosti novog kanala (tehnička, upravljačka, programska i finansijska nezavisnost), a "proširenje postojećeg Borda RTK sa članovima iz srpske i drugih nevećinskih zajednica ne može se smatrati dovoljnim i pouzdanim kontrolnim mehanizmom u cilju ostvarivanja prava zajednice“.
- Pisanje Nacrta zakona proteklo je bez poziva, učešća ili jasnog informisanja kolega iz srpskih medija, a javne rasprave nije ni bilo. Čak ni tekst Nacrta Zakona nije srpskim medijima upućen službenim putem, iako je već ušao u skupštinsku proceduru, navodi Društvo novinara Kosova i Metohije, koje je i ranije ponavljalo da novi kanal ne bi smeo da bude deo RTK.
- RTK nije imala poverenje srpskih gledalaca ni nakon osnivanja, a kršenjem međunarodnih i domaćih propisa prilikom izveštavanja o martovskom nasilju iz 2004. godine, u očime ne samo srpske zajednice na Kosovu važi za inspiratora i generatora krize koja je rezultirala haosom, gubitkom života 19-oro ljudi i uništenjem porodične i crkvene imovine. Sa druge strane, sva istraživanja gledanosti televizija na Kosovu, u različitim periodima, nesumnjivo dokazuju da je procenat srpskih gledalaca koji prate RTK1 izuzetno nizak, podsećaju u saopštenju.
Iznose i činjenicu da su Nezavisna TV Mreža i njene članice u poslednjih godina značajno poboljšale svoje rejtinge i podigle kapacitete, velikim delom i zahvaljujući podršci međunarodnih donatora, a pre svega USAID-a.
Potpisnici ovog dokumenta smatraju da jeneophodno napraviti novu radnu grupu za pisanje novog zakona (ili aneksa postojećeg zakona), uz učešće domaćih, ali i međunarodnih eskperata, koji bi pravno definisali i institucionalizovali rad novog kanala.