KiM: Loša privreda, kriminal i korupcija
Manipulisani izbori, loša privreda i korupcija razlozi su što na Kosmetu nema napretka, ocenjuje nemački politički nedeljnik ''Špigl''.
Podsećajući da je do sada 77 zemalja priznalo Kosovo kao nezavisnu državu, list navodi da se, u najmanju ruku za jedan deo sveta ne postavlja pitanje o statusu, već o stanju - šta se sa Kosmetom dešava i ko tamo vlada.
''Vladajuća koalicija Hašima Tačija je oslabljena. Bivšem šefu OVK se prebacuje da je falsifikovao poslednje parlamentarne izbore, a u jednom izveštaju Saveta Evrope on se tereti za učešće u trgovini organima zarobljenih Srba, pri čemu on obe optužbe osporava'', piše ''Špigl''.
Nadeljnik napominje da glavni i odgovorni urednik lista ''Koha Ditore'' nije usamljen u mišljenju da Tači još vlada zato što je Amerika preko njega prebacila svoju zaštiničku ruku.
Lider ''Samoopredljenja'' Aljbin Kurti, kada je reč o tome ko i kako vlada, kaže da su kosovski političari, u najboljem slučaju, dobri biznismeni i to u sopstvenom poslu.
Kosovski političari su, prema mišljenju Kurtija, pre svega marionete, prenosi ''Špigl''.
''Kosovo je možda formalno nezavisno, ali nije suvereno'', kaže Kurti.
''Špigl'' navodi da na severu Kosmeta Beograd osigurava svoj uticaj preko učitelja, policajaca, lekara koji se plaćaju iz Srbije.
Kurti, za koga se kaže da je elokventan i da, ako treba, može da govori na tečnom engleskom, najveći problem vidi, međutim, u prištinskim vlastima i Tačija naziva ''lopovom koji krade od svog naroda''.
''Premda EU, sa svojom Euleks misijom na Kosovu deluje još od 2008. godine, u partijama i parlamentu je, prema podacima 'Transparensi internešenel', porasla korupcija'', piše ''Špigl''.
“Tito, nedostaješ nam“
|