Tači i Del da ohlade glave
Ne smemo da pristanemo na ultimatum Kosovo ili Evropska unija. Moramo biti strpljivi u rešavanju krize na Kosmetu, kao i po pitanju nastavka evropskih integracija. Vreme nam, što se tiče južne srpske pokrajine, ide naruku. Što se tiče Evrope smatram da moramo još dosta da poradimo na sebi, pa nema potrebe za žurbom - kaže za "Vesti" Nebojša Čović, bivši šef Koordinacionog centra za Kosmet i bivši potpredsednik Vlade Srbije.
Rekli ste da je idejni tvorac incidenta koji je izazvao krizu na Kosovu američki ambasador u Prištini Kristofer Del...
Vreme nam ide naruku
|
- On je jedan opasan čovek koji može da ugrozi mir i normalan život kako Srbima tako i Albancima na Kosovu.
Mislite li da je akcija specijalnih jedinica ROSU izvedena bez neke vrste podrške Međunarodne zajednice?
- Apsolutno je nemoguće. Ne verujem da o tome ništa nisu znali ni Kfor, ni Euleks, ni Unmik.
Opozicija pregovore vrha naše vlasti vidi kao "mlake"?
- Najlakše je navijački zvocati. Nije tim ljudima lako i zato Srbima na Kosovu mogu da poručim da treba da veruju pregovaračima iz Beograda. Najviše me iritiraju analitičari koji nikada ništa nisu radili, a sede sa strane i komentarišu. Isto je i sa nevladinim organizacijama koje uzmu neku tezgicu i urade neki projekat na temu Kosova i to poprilično naplate. Došlo je vreme da moramo biti jedinstveni i strpljivi.
Koliko strpljivi?
- O tome bi trebalo da učimo od Albanaca koji su poslednjih 200 godina radili na ideji da dobiju nezavisnost.
Od vašeg angažmana na Kosovu pa do danas stvari su se znatno pogoršale, a bili smo strpljivi?
- Najgore je što je jednostrano proglašena nezavisnost Kosova i što se dao legitimitet ideji separatizma. Problem se zahuktao još 1999. Rezolucijom 1244 koja je tako skrojena da svi - Beograd, Priština, Brisel i Vašington budu u pravu. Ako se tome doda Kumanovski sporazum, onda je rezultat ovo danas. Sporazum je termin koji se koristi u modernoj politici, nekada se to zvalo kapitulacija.
Znači, male su nam šanse da zadržimo teritoriju?
- Nikada neću reći da je nešto izgubljeno, dok se to zaista ne dogodi.
Mislite da se to već nije desilo?
- Srbi od septembra moraju da budu jasniji u svojim zahtevima. Konkretni da reše egzistencijalne probleme. Nije dobro da se izjave za javnost spinuju.
Je l' vi to podržavate ideju posrednika EU Roberta Kupera koji je preporučio da obe strane odu na odmor pre no što nastave razgovore?
- Treba da ohlade glave, ali najviše Tači i Del.
Kako da budemo strpljivi ako nam Kosovo može ugroziti dobijanje Statusa kandidata za EU?
- Po onome što govore strani zvaničnici cela situacija liči na ultimatum. Ne može sve odmah i sad. Trebalo bi da se strpimo i po pitanju Kosova, ali i Evropske unije. Mi puno moramo da radimo na sebi i bez EU, tako da ne moramo nigde da žurimo.