Tači: Nema podele Kosmeta
Predsednik kosovske vlade Hašim Tači izjavio je da je Priština za otvaranje granica, ali ne i za promenu i da ni po koju cenu neće biti podele Kosova.
"Ranije smo govorili da je bilo pokušaja Beograda da podeli Kosovo, ali sada, nakon novonastale situacije, tako nešto Beograd ne može ni da sanja. Prema tome, Kosovo se neće deliti, mi smo za otvaranje granica, ali bez promena. Zalažemo se za evropske granice", rekao je Tači u intervjuu za Radio Slobodna Evropa.
Tači je izjavio je da su odlukom o reciprocitetu sa Srbijom, postignuta tri cilja: potpuno poštovanje reciprociteta, prekid krijumčarenja robe i uspostavljanje kontrole na celoj teritoriji Kosova.
Tači je ocenio da su sada cela međunarodna zajednica, SAD, EU, a i NATO, jedinstveni po pitanju uspostavljanja zakonitosti i ustavnosti na celoj teritoriji Kosova.
Želimo Euleks koji će biti uspešan, a taj uspeh zavisi od njihove saradnje sa kosovskim institucijama. Želim da verujem obećanjima Marnjaka da će Euleks poštovati Ustav i zakone Kosova, rekao je Tači.
On je dodao da su odluke Vlade Kosova zasnovane na modelu EU o uspostavljanje zakonitosti i da će one pomoći Kosovu u evrointegracijama.
''Sporazum je poraz za Kosovo''
Pokret Samoopredeljenje ocenio je danas da je sporazum o kontroli administrativnih prelaza s Kforom poraz za Kosovo jer jača uticaj Srbije na Kosovu. Lider tog okreta Albin Kurti je na konferenciji za novinare u Prištini rekao da je glavni odgovorni za ovaj poraz premijer Hašim Tači koji ima političku i istorijsku odgovornost.
"Premijer Hašim Tači snosi političku i istorijsku odgovornost za ovu izgubljenu šansu. Policija Kosova je pokazala spremnost i neophodne kapacitete, ali je vlada Kosova pokazala da nije isto tako spremna", rekao je Kurti.
On je naveo da vlada Kosova ne kaže istinu zašto nema potpisanog sporazuma sa Kfor-om i dodao da je to zbog činjenice "da Kfor ne priznaje državu Kosovo".
"Deset tačaka sporazuma nisu 10 uslova vlade Kosova za Kfor već 10 naredbi Kfora za vladu Kosova, gde je pre svega Kfor postigao sporazum sa Srbijom a onda je i vlada Kosova dala svoju saglasnost" rekao je Kurti.
On je dodao da su "10 tačaka postignute saglasnosti u potpunosti u okviru plana od šest tačaka Ban Ki Muna, koji ne deli Kosovo, ali ojačava elemenata Srbije na Kosovu".