Srbi na Kosovu - žrtvovana manjina
Berlinski list "Tagešpigl" objavio je tekst pod naslovom "Srbi na Kosovu - žrtvovana manjina" u kojem se poručuje da je vreme da Zapad zaštiti Srbe, kao što je nekada štitio kosmetske Albance. "Ako Srbi i Albanci nisu mogli da žive zajedno u Srbiji, zašto bi to onda funkcionisalo na Kosovu", postavlja pitanje autor teksta Nik Afanasjev.
"Vreme je da Zapad bolje zaštiti srpsku manjinu na Kosovu, baš kao što je nekada štitio kosovske Albance", piše berlinski "Tagešpigl".
"Kada su se SAD i Evropa stavile na stranu kosovskih Albanaca, jer za njih ne bi bilo normalnog života u zajedničkoj državi, argumentacija je izgledala logična. Ako se i dalje razmišlja po istim principima, Zapad bi morao da obeća Srbiji severno Kosovo, naseljeno prevashodno Srbima i bar ugovorno da sarađuje sa Beogradom", navodi berlinski dnevnik.
U tekstu komentatora Nika Afanasjeva pod naslovom "Srbi na Kosovu - žrtvovana manjina" postavlja se pitanje ako Srbi i Albanci nisu mogli da žive zajedno u državi Srbiji, zašto bi to onda funkcionisalo na Kosovu.
"Pod kosovskim suncem za Srbe ima isto tako malo mesta kao za Albance nekada. Inače, ostaje mnogo više od 'lošeg ukusa u ustima', naime, izvesnost da svi plemeniti ideali i velika obećanja slobode važe samo za vojno-strateški povoljno preživele", konstatuje komentator lista.
U tekstu se podseća da je nasilje eskaliralo pošto su Albanci zauzeli dva prelaza na administrativnoj liniji i da su zatim usledili "ponovo nasilje, pucanje, zapaljene barikade".
"Mržnja se još jednom raspalila, svetska javnost je ponovo uperila pogled na konflikt koji postavlja neprijatna pitanja i, nažalost, ne nudi nikakve jednostavne odgovore pre svega, ne u vezi sa sudbinom 100.000 Srba, koji žive na severu Kosova", konstatuje "Tagešpigl".
Predsednik Srbije Boris Tadić, koji želi da Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija, pod predsedavanjem Nemačke, osudi osvajanje dva prelaza od strane kosovskih Albanaca, istovremeno je kritikovao one koji su uništili i zapalili jedan prelaz, podseća se u tekstu i dodaje da se "stiče utisak da bi srpska manjina na Kosovu mogla biti žrtvovana evropskoj integraciji Srbije".
Do kraja godine, navodi se dalje u komentaru, "taktičar Tadić očekuje da njegova zemlja dobije status kandidata za pristup EU, on pliva između Evrope, SAD i Rusije. Dajte mir vi dole, mi hoćemo u EU".
Za Srbe u Zubinom Potoku ili u Leposaviću trgovina sa Srbijom, koju doživljavaju kao otadžbinu, bila je jedna od svega nekoliko privrednih oblasti. Međunarodni putevi šverca, koji vode kroz ovu oblast, nisu argument u regionu koji je prožet organizovanim kriminalom, ističe se u tekstu.
"Ako sada Kosovari i trupe Kfora 'ponovo uspostave' suverenitet Kosova, u kome će oni zajedno da štite osvojene granične prelaze, izolovaće 100.000 Srba. Doći će vreme da Zapad primeni iste mere za srpsku manjinu kao i za kosovsku većinu to mora biti pouka posle godina konflikta u bivšoj Jugoslaviji", zaključuje berlinski list.