Tači spreman da omekša stav?
Predsednik vlade samoproklamovane republike Kosovo Hašim Tači izneo je blaži stav njegove vlade o sporazumu Kfora i srpskih zvaničnika o smirivanju situacije na severu Kosmeta, koji je vlada u Prištini u sredu uveče odbila.
"Upravo sam okončao dugačak i plodonosan sastanak sa komandantom Kfora generalom Bilerom. Novostvorena situacija je razjašnjenja nakon poslednjih događaja. Mi smo postigli razumevanje o narednim koracima", rekao je Tači obraćajući se članovima svog kabineta.
Tači nije govorio o prethodnom stavu vlade po kojem je sporazum neprihvatljiv za Prištinu.
Predsednikvlade u Prištini je dodao da je "uznemirenost" njegove vlade tim sporazumom nastala zbog pominjanja humanitarne krize na severu Kosova.
"Nema humanitarne krize na Kosovu...Političari su ti koji određuju da li humanitarna kriza postoji ili ne", rekao je Tači.
Stefanović: Jednostrani potezi ne vode nigde
Šef tima Vlade Srbije za pregovore s Prištinom Borislav Stefanović izjavio je da se "nada" da je ocena Vlade Kosova da je neprihvatljiv postignut nacrt sporazuma između komandanta Kfora i srpskih zvaničnika "još jedna u nizu izjava za unutrašnju upotrebu".
"Nadam se da je to još jedna u nizu izjava za unutrašnju upotrebu i da će Vlada Kosova razumeti koliko je važno i presudno da se smiri situacija i obe strane vrate pregovorima. Sve drugo je štetno za obe strane", rekao je Stefanović.
Stefanović je dodao da "ako bi bilo tačno (neslaganje kosovske vlade sa sporazumom), to bi nanelo ogromnu štetu ukupnoj stabilnosti".
"Vreme je i da Priština shvati da jednostrani potezi ne vode nigde... da je njihovo vreme iza nas", poručio je Stefanović. |
Glavna komanda Kfora saopštila je u sredu veče da su komandant Erhard Biler i predstavnici Srbije Borislav Stefanović i Goran Bogdanović postigli preliminarni dogovor o rešenju krize na severu Kosova i Metohije prema kome bi međunarodne snage do sredine septembra, a ako je potrebno i duže, kontrolisale prelaze Brnjak i Jarinje.
Nacrt dogovora predviđa da trenutni sistem kontrole na prelazima Jarinje i Brnjak ostane isti do sredine septembra i ako bude potrebno da se to i produži.
"Carinske pečate rešiti u okviru CEFTA sporazuma"
"Kosovo i Srbija očekuju da će rešenje međusobnog priznavanja carinskih pečata pronaći u okviru Sporazuma o slobodnoj trgovini u Centralnoj Evropi (CEFTA), a ne na pregovorima u Briselu", piše "Koha Ditore".
Pozivajući se na neimenovani izvor iz Vlade u Prištini, list navodi da postoji međunarodni pritisak da se o carinskim pečatima ne razgovara u Briselu, što zahteva i Beograd.
Prema izvoru "Koha Ditore", to pitanje je pokrenuto na sastanku predstavnika Tačijeve Vlade sa posrednikom Evropske unije Robertom Kuperom.
"Bilo je različitih ideja, a jedna je bilo da se carinski pečati rešavaju kao multilateralno pitanje u okviru sekretarijata CEFTA. Kuperu je dat 'lak negativan odgovor', jer kosovska strana želi da se carinski pečati rešavaju samo u bilateralnom kontekstu", tvrdi izvor "Koha Ditore".
List navodi da je Ministarstvo ekonomije i regionalnog razvoja Srbije prošle nedelje poslalo pismo civilnoj misiji Ujedinjenih nacija, sa zahtevom da se održe hitne konsultacije povodom odluke Prištine da uvede embargo na ulazak srpskih proizvoda. |