Kiseonik stigao u Mitrovicu, ugroženo porodilište u Gračanici
Kamion sa 22 boce kiseonika namenjen Kosovsko-mitrovačkom zdravstvenom centru stigao je, preko administrativnog prelaza Jarinje u taj centar. Zbog embarga koji je Vlada u Prištini uvele na uvoz robe iz centralne Srbije, otežan je rad zdravstvenih ustanova južno od Ibra. Posebno je ugrožen rad porodilišta u Gračanici.
Kamion sa bocama kiseonika propustili su američki vojnici nakon zadržavanja od 45 minuta i rutinske kontrole.
To je jedna od prvih isporuka medicinskih sredstava zdravstvenim ustanovama u severnom delu Kosmeta od deblokade administrativnog punkta Jarinje kod Leposavića.
Direktor kosovsko-mitrovačkog zdravstvenog centra Milan Jakovljević rekao je da je pristigla količina kiseonika dovoljna da zadovolji potrebe te zdravstvene ustanove u narednih mesec dana.
On je precizirao da je kiseonik stigao u redovnoj nabavci koje taj centar dobija od svojih sanabdevača i dodao da su boce sa kiseonikom, posle izvesnog zadržavanja na administrativnom prelazu Jarinje, stigle do Mitrovice.
I dalje se očekuje da u Kosovsko-mitrovački zdravstveni centar stigne ostatak pomoći od Ministarstva zdravlja Srbije, rekao je Jakovljević, navodeći da je sa tim ministarstvom uspostavljena puna saradnja.
Na barikadama u Rudaru dobrovoljno davanje krvi
|
Situacija u zdravstvenom centru u Kosovskoj Mitrovici, po pitanju snabdevenosti svim onim što je neophodno za rad, nešto je bolja nego prethodnih dana, izjavio je ranije danas Jakovljević.
On je rekao da su u bolnici već dobili derivate krvi i da očekuje pomoć u vidu setova za dijalizu i transfuziju krvi, sanitetskog materijala i da će time osnovni problemi ove zdravstvene ustanove biti rešeni.
Izrazivši zahvalnost za dosadašnju pomoć, Jakovljević je dodao da će sa ostatkom pomoći koja se od Ministarstva očekuje ova ustanova moći da funkcioniše punim kapacitetom.
Gračanica: Otežan rad zdravstvenih ustanova, posebno porodilišta
Zbog problema na administrativnim prelazima Jarinje i Brnjak, ali i zbog embarga koji je Vlada u Prištini uvele na uvoz robe iz centralne Srbije, otežan je rad zdravstvenih ustanova južno od Ibra. Posebno je ugrožen rad porodilišta u Gračanici jer su rezerve kiseonika pri kraju.
Načelnik ginekološko-akušarske klinike u Gračanici dr upozorava da će životi prevremeno rođenih beba, ali i ostalih građana koji se tu leče biti ozbiljno dovedeni u pitanje.
“Nivo snabdevanja naše klinike drastično je poremećen i već se osećaju posledice. Pokušavamo koliko god možemo da smanjimo broj intervencija, međutim ukoliko se sa ovom blokadom ne prekine i ne dođe do dogovora životi naših pacijenata, pre svega tek rođe dece će biti dovedeni u pitanje”, rekao je Cvetković KIM radiju.
Prema Cvetkovićevim rečima, klinika racionalnije troši kisonia, zbog čega su doktori prinuđeni da obavljaju samo najhitnije intervenicije.
“Apelujem na sve strane da se što pre dogovore, a posebno na stranu koja je uvela embargo, da omoguće snabdevanje najosnovnijh lekova, jer klinika mora da radi a pacijenti moraju da dobiju lekove. U suprotnom odgovornost će snositi onaj ko je u ovu avanturu ušao nesvesan svih posledica koje mogu da nastanu”, rekao je Cvetković.
Problem sa kiseonikom ima i Dom zdravlja u Gračanici, jer se boce pune u specijalizovanom preduzeću iz Kosovske Mitrovice koje zbog blokade ne može da ga nabavi. Prema rečima lekara Siniše Rašića kiseonik sada primaju samo pacijenti sa najvišim stepenom životne ugroženosti.
“Drugi problem jesu apmulirani i tabletirani lekovi kojih gotovo nema ni u centralnoj apoteci niti u samom Domu zdravlja, tako da nam fali dosta antihipertenziva, antiaritmika i inhalacionih lekova. Oko 300 dana imamo problema i sa komunikacijama zbog prekida telefona tako da su pacijenti veoma ugroženi”, kazao je dr Rašić.
Kada su u pitanju osnovne životne namirnice u trgovinskim centrima u Gračanici roba ne nedostaje. Ima proizvoda raznih proizvođača. Ipak, najmanje je onih iz Srbije. Zbog situacije na severu Kosmeta, ali i zbog incidenata koji su se ovih dana dešavali južno od Ibra, prisutna je napetost. Smanjeno je kretanje automobilima izvan naselja, a u večerenjim satima ulice u srpskim sredinama su gotovo puste.