Albanci spaljuju hranu iz Srbije
Dok severu Kosova preti humanitarna katastrofa i zaliha hrane ima sve manje, a Kfor propušta samo ograničene količine hrane koja se iz centralne Srbije prevozi automobilima, u nekoliko gradova južno od Ibra Albanci su preko vikenda spaljivali prehrambene proizvode iz Srbije!
Na bojkot srpske robe su pozivali i predstavnici civilnog društva, a ministarka za trgovinu i industriju Mimoza Kusari izjavila je da se proizvodi iz Srbije moraju zameniti sličnima iz Albanije i drugih zemalja.
Simbolično spaljivanje srpskih proizvoda je počelo u varoši Srbica prošlog petka kada je grupa Albanaca na trgu Adem Jašari iznela veću količinu srpske robe i polila je benzinom, a potom zapalila. Jedan od organizatora ovog spaljivanja Hisni Nkati rekao je za prištinski list "Koha ditore" da je većina spaljene robe izneta iz lokalnih prodavnica, ali i da su ljudi iznosili iz svojih kuća ono što im je ostalo.
Kako prenose izveštači albanskih medija s lica mesta, ovaj gest paljenja srpske robe dočekan je s odobravanjem uz uzvike: "Zapalimo sve Srbe, Srbiju i svu njihovu robu!". U Podujevu se otišlo i korak dalje, pa je roba prvo prekrivena srpskom zastavom i tek onda zapaljena.
"Ovo je dobar simboličan gest i on bi trebalo da podigne svest kod građana Kosova koji definitivno ne koriste srpsku robu iz mnogo razloga. Neki od njih je odbijaju i zato što ova roba stiže iz neprijateljske države, opasna je po zdravlje i uprljana je krvlju koja je tekla vekovima", rekao je na licu mesta Hazir Bajrami, koji je iz Beča preko Srbije došao s porodicom da podrži svoje sugrađane na Kosovu i Metohiji.
Zbog embarga rastu cene na KiM
Dok je vlada u Prištini odlučna da istraje i u potpunosti provede recipročne mere prema Srbiji zbog nepriznavanja carinskog pečata Kosova, potrošači u pokrajini kažu da cene proizvoda polako rastu što nije dobro za građane.
Potrošači navode da su "sada više orijentisani na domaće proizvode". Oni ističu da je - dok je bilo robe iz centralne Srbije - bilo i veće ponude i konkurencije, samim tim i nižih cena, a sada nema konkurencije pa cene rastu.
Na takozvanoj "Šip-šop pijaci", najvećoj u prizrenskoj regiji, odakle se na veliko snabdevaju vlasnici marketa i manjih prodavnica, dosta magacina je zatvoreno - javlja Radio "Dojče vele".
Oni koji su tu različito govore o "recipročnim merama prema Srbiji". Zajedničko im je da robe još ima, ali se koriste rezerve. Cene još nisu povećane, ili bar ne osetno, ali se ne zna dokle će tako biti, ako se uskoro nešto ne promeni.
"Brašno, koncentrat i drugu stočnu hranu, šećer i veštačko đubrivo, donedavno smo uvozili iz Srbije. Trenutno koristimo rezerve i, ako se ovako nastavi, ostaćemo bez posla i ja i još sedmorica braće sa familijama. Shvatam ja patriotske razloge, ali od nečega se mora živeti", kaže jedan Albanac, koji je želio da ostane anoniman.
Vlasnik drugog magacina, koji kaže da se zove Bekim, i takođe prodaje brašno, tvrdi da problema nema i ističe da je već obezbedio alternativne dobavljače. On smatra da je "sve manje potrebe za brašnom iz Srbije jer je pšenica koja stiže iz Francuske boljeg kvaliteta od one iz Srbije", te dodaje da se "i potrošači polako navikavaju na nove proizvođače - iz Bugarske, Makedonije i Albanije".
Šćipon Kastrati je skoro 30 godina uvozio građevinski materijal iz Vojvodine, ali kaže da će to ubuduće činiti iz Makedonije, jer blokada čini svoje i skoro da nema ništa na lageru.