Osnovne namirnice stižu, fali kiseonik
Snadbevanje severa Kosova osnovnim životnim namirnicama od jutros se normalizuje, pošto su sinoć za putnički saobraćaj otvoreni administrativni prelazi Brnjak i Jarinje. Stigli su hleb, mleko, kao i humanitarna pomoć Crvenog krsta, a situacija je najteža u Domu zdravlja u Gračanici, gde nema boca sa kiseonikom za pacijente.
U Kosovsku Mitrovicu, Leposavić i Lešak jutros su kombi vozilima dopremljeni hleb, mleko i štampa iz Raške, javlja reporter agencije Beta.
Dva kamiona Crvenog krsta sa humanitarnom pomoći u hrani i sredstvima za higijenu stigla su danas, preko punkta Jarinje, na sever Kosova i Metohije. Predstavnica Crvenog krsta Vesna Milenović rekla je da pomoć obuhvata konzerve hrane i gotovih jela, i sredstva za higijenu - sapune, šampone i deterdžente. |
Domu zdravlja u Gračanici nedostaje kiseonik, jer se boce pune u specijalizovanom preduzeću iz Kosovske Mitrovice koje zbog blokade ne može da ga nabavi. Služba za hitnu medicinsku pomoć trenutno radi samo sa jednom bocom i pacijenti sa respiratornim, kardiovaskularnim i drugim urgentnim stanjima su ugroženi.
"S druge strane, služba intervencija opšte medicine Doma zdravlja u Gračanici, danas je potpuno redukovala primenu kiseonika, samo za pacijente sa najvišim stepenom životne ugroženosti", piše u saopštenju te ustanove.
Dom zdravlja u Gračanici je kao veliki problem izdvojio i nedostatak lekova. "Naš kolektiv je ostao bez nekih antiaritmika, antihipertenziva, lekova za inhalaciju i infuzionih rastvora, što u praksi direktno ugrožava živote svih pacijenata", saopštio je Dom zdravlja u Gračanici.
Preko administrativnih prelaza Branjak i Jarinje prolaze putnički automobili, kombi vozila i autobusi, ali ne i kamioni. Vozila se na prelazima zadržavaju kratko i uz rutinsku kontrolu.
Ministar ekonomije i regionalnog razvoja Nebojša Ćirić rekao je danas da očekuje rešenje problema blokade plasmana srpske robe na Kosovo, nakon što se Beograd žalio članicama CEFTA sporazuma.
Ćirić je, gostujući na RTS-u, rekao da je blokadom plasmana srpske robe prekršen CEFTA sporazum i dodao da se Beograd članicama tog sporazuma žalio još 25. jula.
Ćirić je kazao da sada postoji rok od 90 dana tokom kojih nesporazum Beograda i Prištine može da bude rešen bilateralnim konsultacijama ili medijacijom.
"Ako se to ne desi Srbija može da traži međunarodnu arbitražu tokom koje može i da zatraži isplatu štete nastale zabranom uvoza", kazao je Ćirić.