Ne gine nam pogibija
Ako se dijalog Beograda i Prištine nastavi jasno je da neće teći kako su vlasti u Beogradu najavile.
Deklaracija koja u sebi sadrži istu politiku koja je i dovela do ovakvog rezultata nikako nismo mogli da podržimo. Suštinska podrška je mnogo važnije od formalne, kaže Miloš Aligrudić šef poslaničke grupe DSS, koja je odbila da da svoj glas za Deklaraciju o Kosmetu. Dodaje i da je DSS predložio tekst svoje predloga rezolucije, "sa idejom da se konsultujemo i da se uz pomoć ta dva teksta nađe nešto što bi moglo da se iskoristi, ali smo zapeli smo oko dijaloga Beograda i Prištine".
Zašto niste podržali Deklaraciju o Kosmetu?
Istrgao iz konteksta
|
- Deklaracija koju je predložila Demokratska stranka, odnosno Vlada, sadrži nekoliko ljutitih rečenica, što je razumljivo, ali ne pomaže ni na koji način, niti predlaže promenu taktike i politike kada je reč o KiM. Ona u sebi nosi istu politiku koja je i dovela do ovakvog rezultata, i zato mi ne možemo da je podržimo. Da ne bi ispalo da samo kritikujemo, DSS je predložio i predao tekst svog predloga rezolucije, sa idejom da se konsultujemo i da se uz pomoć ta dva teksta, nađe nešto što bi moglo da se iskoristi. Zapeli smo oko dijaloga Beograda i Prištine. On je propao zahvaljujući albanskoj strani, a mi smo u njega ušli kao nešto gde ćemo lako poginuti. Pri tom, posrednici su pristrasna strana. Podsetiću, da je jedini razlog zašto je Priština ušla u taj dijalog zato što ga vidi kao razgovor o tehničkim stvarima, koji podrazumeva da je Beograd vidi Kosmet kao nezavisnu državu. I prvi put kada smo malo zategli oko pečata, evo kako je reagovala albanska strana.
Znači, nema dijaloga?
- Ako se taj dijalog nastavi jasno je da neće teći kako je zamišljen, odnosno kako su vlasti u Beogradu najavile. To će biti formalna sesija sačinjena od niza ucena koje će naše vlasti ispunjavati, a potom sledi pretnja silom. Kao što smo sada videli. Dijalog je praktično slomljen. Deklaracijom o Kosovu trebalo je da tražimo da se stvar vrati formalnom gospodaru na terenu - Savetu bezbednosti. DS je htela da razgovara, ali na kraju je od nas traženo da stanemo na stranu dijaloga koji je u toku, koji bi sa našeg aspekta lako mogao da dovede do priznanja nezavisnosti sunovratnim tempom. To nismo mogli.
Kada očekujete efekte usvojene Deklaracija?
- Vrlo brzo. Pretpostavljam da će međunarodni predstavnik već danas insistirati da obe strane hitno sednu za sto. A, taj kvazidijalog će dovesti do toga da ćemo činiti toliko ustupaka da nikome više neće ni biti važno da li smo formalno priznali nezavisnost Kosmeta ili ne.