Parlament podržao Tačijeve mere
Sve stranke u parlamentu samoproklamovane republike Kosovo podržale su mere vlade u Prištini tokom zbivanja na prelazima na severu Kosmeta, a pokret Samoopredeljenje je zatražio uvođenje vanrednog stanja.
Posle uvodnog izlaganja predsednika vlade Hašima Tačija, Skupština predstavnici poslaničkih grupa su izrazili punu podrsku odlukama Vlade i zatražili da se ne dozvoli povratak na stanje pre akcije kosovskih specijalaca od 26. jula.
Pre tog dana se na prelazima Jarinje i Brnjak nije sprovodila odluka o zabrani uvoza robe iz Srbije.
Premijer Tači je ponovio optužbe da iza nereda na severu Kosmeta stoji zvanični Beograd i dodao da su vandale koji su zapalili Jarinje vodili predstavnici "paralelnih struktura Srbije na severu Kosova" i da iza njih stoje i predstavnici zvaničnog Beograda.
Pozivajući građane pokrajine da sačuvaju red i mir, Tači je kazao da samo jedan međunacionalni incident može dovesti u pitanje sve što je do sada ostvareno na planu razvoja Kosova.
Poslanici vlasti i opozicije su zatražili da vlada sačini program aktivnosti za sprovođenje odluke o preuzimanju prelaza, i da se do kraja sprovodi odluka o uvođenju reciprociteta u trgovinskim odnosima sa Srbijom.
Lider pokreta Samoopredeljenje Aljbin Kurti je zatražio uvođenje vanrednog stanja jer su "poslednjih dana institucije Kosova napadnute oružjem od strane paralelnih struktura koje se finansiraju iz Srbije, i da doveden je u pitanje suverenitet Kosova".
Kurti je zatražio da se odmah prekinu pregovori Prištine i Beograda o tehničkim pitanjima, i da se sa Briselom hitno razgovara o okončanju misije EU na Kosovu i "redefinisanju evropskog prisustva".
SLS podržava Tačija i osuđuje incidente
Podršku odlukama Tačijeve vlade pružila je i Samostalna Liberalna Stranka koja je nešto ranije saopštila da najstrožije osuđuje bilo koji vid nasilja na severu Kosmeta.
“Dela huligana i kriminalaca ne doprinose miru na Kosovu i nadamo se da njihova sramna dela neće izazvati bilo kakvu eskalaciju nasilja na Kosovu”, navodi SLS.
SLS žali zbog nemira i nada se da će se pronaći kompromis u saradnji sa međunarodnom zajednicom na Kosmetu, navodi se u saopštenju ove partije koja učestvuje u radu kosovskih institucja.
“Bilo kakav napad na institucije koje štite javni red i mir neprihvatljiv je u novonastalim okolnostima”, poručuju liberali.
SLS moli građane na Kosmetu da se uzdrže od provokacija i ulože napore za mir u pokrajini.
"Dijalogom sprečiti mešanje Srbije"
Šefica pregovaračkog tima Prištine i potpredsednica prištinske vlade Edita Tahiri rekla je da "Vlada Kosova vrši vlast kroz kontrolu i odbranu teritorijalnog integriteta i granica Kosova i da veruje da dijalog može da pomogne sprečavanju mešanja Srbije u unutrašnje poslove Kosova".
U intervjuu za "Danas" ona je rekla da bi dijalog "mogao da vodi ukidanju srpskih ilegalnih paralelnih struktura u severnom delu Kosova i omogući Srbima na severu da slede model drugih Srba koji su danas, kako je istakla, potpuno integrisani u institucije i društveni život Kosova".
Komentarišući događaje na severu KiM Tahiri je istakla da "Vlada Kosova pokazuje svoj suverenitet u modernom duhu, kroz autoritet u i kroz odgovornost".
Beograd nije smeo sa reči na dela
Ona je optužila Beograd za neuspeh u postizanju dogovora o slobodoj trgovini.
"Do neuspeha u postizanju dogovora došlo je zbog nespremnost Srbije da s reči pređe na odluke, a naš odgovor recipročnim merama je legitiman potez, koji je u skladu s evropskim i CEFTA principima", izjavila je Tahiri.
Ona je optužila Srbiju da je "jednostrano zabranila izvoz s Kosova pre dve i po godine", prekršivši time ključni princip EU o slobodi kretanja robe.
"Tolerisali smo tu trgovinsku asimetriju, uprkos činjenici da je nanela štetu našoj ekonomiji", rekla je Tahiri i dodala da je prištinski tim želeo da taj problem reši kroz dijalog, ali da je Srbija ta koja nije uspela da pozitivno odgovori.