Zaštitite “duvače u pištaljku“
Grupa nezavisnih institucija planira da predloži propise o zaštiti uzbunjivača koji ukazuju na zloupotrebe i korupciju u državnom aparatu, najavio je zaštitnik građana Saša Janković.
"U Srbiji danas takva zaštita ne postoji u dovoljnom obimu da bi uzbunjivači odnosno duvači u pištaljku odigrali nužnu ulogu u borbi protiv zloupotreba i korupcije kakva je nama kao društvu potrebna", kazao je Janković u intervjuu za portal EurAktiv i agenciju Beta.
"Očekujem da nam treba nekoliko meseci za normativne predloge", rekao je Janković i dodao da će i za sprovođenje takvih rešenja, ako do njih dođe, biti od velikog značaja pritisak javnosti.
Janković je kazao da regulativa ne bi trebalo da bude posao za ombudsmana, ali da se on na takvo angažovanje odlučio zbog velikih problema koje Srbija ima sa korupcijom.
"U situaciji, kada korupcija zaista izjeda građane Srbije, nijedan državni organ, pa ni Zaštitnik prava građana, nema pravo da okrene glavu na drugu stranu", kazao je Janković.
Kako je naveo, uzbunjivači su odigrali značajnu ulogu u svim zemljama koje su imale problema sa zloupotrebom i korupcijom jer "zaista možete dobiti najbolju informaciju od nekoga ko iz organa javne vlasti, uočavajući nepravilnost, zloupotrebu, povuče dugme za uzbunu i kaže ovo nije u redu".
Janković je podsetio da je pre godinu dana u saradnji sa organizacijama civilnog društva pripremio zakonski amandman za zaštitu uzbunjivača, ali da je Skupština Srbije ublažila taj tekst.
Dobro što su ukinute blanko ostavke
Janković je ocenio da je dobro što su ukinute blanko ostavke, na koje je kao na ugrožavanje prava građana ukazivao u svojim godišnjim izveštajima.
Dobro je pronaći mehanizam za sprečavanje trgovine mandatima kada poslanici više nisu vezani za stranku, kazao je Janković, ali i napomenuo da je u slučajevima kada je to potrebno problem, zapravo, u tome što stranka nije odabrala dovoljno kvalitetne ljude.
Restitucija neophodna
Janković je podsetio da stalno ukazuje i na potrebu da se sprovede povraćaj nacionalizovane imovine, koju su demokratske vlasti obećale 2000. godine.
"Ukazivao sam da je donet Zakon o vraćanju imovine crkvama i verskim zajednicama i da samo po sebi to ne bi bio problem da nisu izostavljeni ostali ljudi kojima treba vratiti imovinu. Dakle vraćamo crkvama i verskim zajednicama, ali drugim građanima ne vraćamo u jako dugom periodu", kazao je Janković.
Vlast nije priznala propuste u pravosuđu
Kada je reč o reformi pravosuđa, pre svega o reizboru sudija i tužilaca, Janković je kazao da mu je žao što je izgubljeno dosta vremena jer vlasti nisu na vreme priznale propuste.
"Na kraju je čini se najveći uticaj imalo to što je Evropska komisija uputila te iste zamerke", ocenio je Janković i dodao da je rezultat svega toga činjenica da Visoki savet sudstva danas preispituje odluke.
"Bilo bi dobro da mnogo vremena nismo izgubili na odbranu od onoga što u stvari nisu bili napadi nego sugestije kako ispraviti greške odmah", kazao je Janković.