Tadić: Priština nas provocira
Predsednik Srbije Boris Tadić rekao je danas da Beograd neće istim merama odgovoriti na odluku prištinskih vlasti da uvedu embargo na uvoz robe iz Srbije.
"Ovo je provokacija za Srbiju. Nećemo reagovati kontramerom kao što ne reagujemo ni na druge provokacije, jer nam je potrebna stabilna situacija u regionu", rekao je Tadić novinarima na Tari, gde je obišao decu koja u organizaciji "Naše Srbije" učestvuju u "Školi prijateljstva".
Tadić je upozorio da će odluka prištinskih vlasti da uvede embargo na robu iz Srbije "sasvim sigurno" uticati na dijalog Beograda i Prištine, ali je izrazio nadu da "pregovarački proces neće biti potpuno poremećen".
"Moje uverenje je da to nije moglo da se desi bez međunarodnog sponzorstva i oni koji su ohrabrivali Prištinu da to učini učinili su veliku gršku", ukazao je on i odluku o embargu ocenio kao "neprihvatljivu i neprijateljski gest".
Predsednik Srbije je istakao da Srbija danas pokazuje da izvršava svoje međunarodne obaveze i da poštuje ne samo svoje zakone već i moralne principe.
"U tim trenucima uvoditi trgovinske sankcije koje štete običnim građanima je nemoralno, apsurdno i protivno evropskim princpima", rekao je Tadić.
Predsednik Srbije je naveo da je juče razgovarao s visokom predstavnicom Evropske unije za spoljnu politiku i bezbednost Ketrin Ešton i da je od nje dobio uveravanja da odluka prištinskih vlasti neće biti podržana u EU.
Srbija će, kako je naveo, pažljivo pratiti kako će se u vezi sa pitanjem embarga prištinskih vlasti ponašati institucije Evropske unije.
Tadić je izrazio uverenje da će Priština "vrlo dobro razmisliti o krajnjim konsekvencama" svoje odluke o embargu na robu iz Srbije.
"Kad bi to Srbija uradila odmah bi bila optužena u međunarodnoj zajednici i zato pratimo reakcije međunarodne zajedice i evropskih institucija", rekao je predsednik Srbije.
Rampa za srpsku robu
Odluka kosovske vlade počela je da se primenjuje sinoć i carinicima je naređeno da ne propuštaju kamione koji dolaze iz Srbije na Kosovo, a na punktu Merdare kod Podujeva je stvorena gužva i dvadesetak kamiona blokirano je na putu ka Kosovu.
Beograd je potez Prištine označio kao antievropski akt koji krši CEFTA sporazum, iz Brisela poručuju da "još proučavaju" odluku, ali da neće podržati nikakve unilateralne poteze. U Prištini kažu da je reč o činu koji je "iznuđen“ neuspehom šeste runde pregovora, o slobodnoj trgovini.
Vlada Srbije ocenila je da se radi o jednostranom aktu sprečavanja protoka robe kojim se grubo krši CEFTA sporazum i onemogućava normalno snabdevanje stanovnistva južne srpske pokrajine.
Na današnjoj sednici, Vlada je odlučila da upozori Ujedinjene nacije i Evropsku uniju na moguće posledice ovakve odluke i pokrene proces rešavanja problema pred Evropskom komisijom, koja je osnivač CEFTA.
CEFTA sporazum je sporazum o slobodnoj trgovini između Srbije, Crne Gore, Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije, Albanije, Moldavije i UNMIK-a, u ime Kosova.
"Vlada Srbije je ocenila da privremena vlada u Prištini ima za cilj da dezavuiše smisao dijaloga o Kosovu, izazazove nesigurnost srpskog stanovništva i spreči pokušaj demokratskog rešavanja problema u južnoj pokrajini", izjavio je šef vladine kancelarije za saradnju sa medijima Milivoje Mihajlović.