"Ko je pomagao Hadžiću i Mladiću?"
Glavni tužilac Haškog tribunala Serž Bramerc pozdravio je hapšenja Ratka Mladića i Gorana Hadžića kao "veliki uspeh" vlasti Srbije, istakavši, istovremeno, da ga "veoma interesuje" gde su oni bili do hapšenja i ko im je pomagao.
U razgovoru za beogradske agencije, Bramerc je odao priznanje vlastima u Beogradu koje su hapšenjima Mladića i Hadžića, kako je podvukao, "ispunile svoju najvažniju međunarodnu obavezu". Bramerc je, međutim, naznačio i da je "vrlo zainteresovan" gde su Mladić i Hadžić "bili sve ovo vreme, ko ih je podržavao i kako je to bilo moguće" da oni budu u bekstvu od 1995, odnosno 2004. godine.
"Želimo da znamo gde su oni bili, koje su bile prepreke za njihovo hapšenje i zašto se hapšenje nije desilo ranije", kazao je glavni tužilac.
Na pitanje da li je do sada od vlasti Srbije dobio neke informacije gde se Mladić skrivao i ko mu je pomagao, Bramerc je odgovorio odrečno.
"Nemamo nikakve izveštaje o tome gde je on bio od 2006. do 2011", precizirao je tužilac. Negativno je odgovorio i na potpitanje da li je podatke o Mladićevim boravištima u tom periodu dobio iz nekog drugog izvora.
Na pitanje o saradnji Srbije, Bramerc je ponovio da hapšenje Mladića i Hadžića, kao poslednjih begunaca, priznaje kao zaslugu vlasti u Beogradu, ali je naglasio da očekuje nastavak saradnje u okviru tekućih i budućih suđenja.
"Svi begunci su uhapšeni, što će nam omogućiti da se fokusiramo na preostala suđenja, a ne, kao do sada, na podsećanje koliko je važno uhapsiti optužene... Poglavlje o beguncima je zatvoreno, ali se saradnja nastavlja", kazao je Bramerc.
Precizirao je da od vlasti Srbije i dalje očekuje pomoć u dostavljanju dokumenata i pristupu svedocima i arhivama za potrebe procesa koji traju ili će početi pred Tribunalom. Bramerc je odbio da saradnju Srbije nazove "potpunom", ne zato što, kako je rekao, to ne želi, već zato što smatra da "nije vreme za konačne ocene".
"Ključnim faktorom za hapšenja", Bramerc je nazvao "politiku uslovljavanja" koju je prema Srbiji sprovodila Evropska unija.
Glavni tužilac je izjavio da očekuje da će se suđenje Goranu Hadžiću završiti pre procesa Karadžiću i Mladiću. Po njegovoj proceni, prvostepeni proces protiv Karadžića mogao bi biti okončan 2013, a žalbeni postupak 2015. godine.
Kada će početi suđenje Mladiću, Bramerc nije mogao da kaže zato što to zavisi ne samo od tužilaštva, nego i od odbrane i samog suda. "Malo verovatno" je da će tužilaštvo podneti zahtev da postupci proTiv Karadžića i Mladića budu objedinjeni, rekao je Bramerc. Po njegovim rečima, tužilaštvo razmatra više mogućih strategija za suđenje generalu Mladiću, od kojih bi jedna podrazumevala izdvajanje optužnice za genocid u Srebrenici od drugih optužbi u
sada važećem jedinstvenom optužnom aktu.
Iz tužiočevih reči proizlazi da bi, ukoliko bi ta mogućnost bila primenjena, Mladiću bilo suđeno u dva postupKa - jednom za genocid u Srebrenici, a drugom za progon Muslimana i Hrvata širom BiH, granatiranje Sarajeva i uzimanje osoblja UN za taoce. Bramerc je, međutim, podvukao da još nije doneo nikakvu odluku o toj i drugim varijantama koje razmatra za proces Mladiću.
Glavni tužilac je još jednom naglasio značaj suđenja optuženima za ratne zločine u zemljama bivše Jugoslavije, ističući da postoji veliki broj predmeta koji čekaju na postupak.