Milioni evra za prodaju magle
Dinkićev izum košta državu dva i po miliona evra godišnje. Jedini efekat udomljeni partijski kadrovi.
Rade li srpske ekonomske diplomate išta osim što dele vizit karte u svetskim prestonicama? Za godinu dana u 27 zemalja sveta, za rad ekonomskih diplomata potrošeno je 2,5 miliona evra, ali izveštaj zvaničnog izveštaja o njihovom radu nema. Kako saznajemo u Ministarstvu ekonomije i regionalnog razvoja, taj dokument se pravi, ali možda nikada neće dospeti do javnosti jer se mnogi poslovni kontakti, odnosi i razgovori mogu lako podvesti pod - poslovnu tajnu!
Deo stručne javnosti dovodi u sumnju njihov učinak. Ekonomista Danilo Šuković smatra da u vreme razvijenog interneta takva vrsta diplomatije nije potrebma - svako ko hoće da zna nešto u Srbiji, može to da uradi ukucavanjem nekoliko reči na internet pretraživaču.
U Ministarstvu ekonomije tvrde da je trenutno nemoguće kvalifikovati njihove rezulatate, jer je reč o dugovorčnom sistemu. Navode i da su brojne firme koje su ozbiljno "zagrizle" da ulože novac u Srbiju, ali da će o tome govoriti tek kada se budu potpisali ugovori.
Raspoređeni u 25 država
|
Javnost najviše boli što za sastanke i pregovore troše pare iz budžeta, za razliku od predstavništava Privredne komore Srbije koja se sama finansiraju. PKS ima osam predstavništva u Austriji, Belgiji, Crnoj Gori, Francuskoj, Italiji, Nemačkoj, Ruskoj Federaciji i Ukrajini i godišnje donose nekoliko desetina projekata.
- Predstavništva su strateški raspoređena, odnosno osnovana su za tržišta zemalja koje su tradicionalno najvažniji spoljnotrgovinski partneri Srbije i gotovo sva su sa višedecenijskom tradicijom, posebno Ruska Federacija, Nemačka, Italija. Srpski privrednici se zahvaljujući predstavništvima Komore u inostranstvu godišnje uključe u nekoliko desetina projekata, ukoliko u to računamo i učešće u međunarodnim privrednim manifestacijama i događajima: sajmovi, privredne delegacije i drugo.
Posebno je značajan broj zaključenih poslovnih ugovora između srpskih i inostranih firmi koji je realizovan zahvaljujući predstavništvima PKS-a, kaže Slavka Kocić, koordinator predstavništava PKS i dodaje da značajne rezultate pokazuju redovne posete stranih privrednih komora srpskoj.
Kocićeva kaže i da se rad predstavništava PKS u inostranstvu poklapaju sa radom ekonomskih diplomata.
- Tačno je da PKS u inostranstvu i ekonomske diplomate rade na realizaciji istih ciljeva, ali realno i praksa potvrđuje da oni i jesu jedan tim. Saradnja sa ekonomskim savetnicima je dobra i sigurno da u postojećim prilikama srpske privrede posla ima i za mnogo više naših privrednih predstavnika u inostranstvu, nego što je to sada slučaj, zaključuje Kocićeva.
Ekonomske diplomate su odgovorene i Ministarstvu spoljnih poslova. To nije najsrećnije rešenje, smatra profesor međunarodnih odnosa i bivši ambasador u Francuskoj dr Predrag Simić.
- To nije to! Ekonomska diplomatija je u drugim zemlajma deo državne diplomatije. Dakle, to nije samo sklapanje poslova, već i način da ekonomskim putem postižete svoje političke ciljeve. Zato njihov posao mora biti definisan u okviru Ministarstva spoljnih poslova, i oni moraju biti deo tog ansambla, a ne da rade na svoju ruku, kaže Simić.
On smatra da je dobre bilaterarne ekonomske odnose važan kontinuitet, te da je MSP napravilo grešku kada je 2007. godine odlučilo da ukine ekonomske atašee.
- Morate da imate kontinuitet. Svojevremeno smo u Parizu imali oko 400 kontakata, iz tamošnjeg Udruženja poslovaca, privredne komore i drugih institucija. Oni su bili naši redovni gosti i preko njih smo završavali mnoge poslove. Međutim, usledio je brzoplet potez. Diplomatija je stvar poverenja, dodaje on.
Bez pomoći države
Slavka Kocić (PKS) kaže da bi njima poslovanje bilo lakše, kada bi imali državnu pomoć.
|