Država plaća promenu pola
Novim pravilima o zdravstvenom osiguranju, uvodi se besplatno lečenje poremećaja seksualnog identiteta, odnosno operacije promene pola ići će na teret države, pišu “Večernje novosti“.
Ako Skupština Srbije usvoji predložene izmene Zakona o zdravstvenom osiguranju, operacije promene pola kao i “pripreme“ za takav zahvat, koje traju najmanje godinu i po dana, obavljaće se o trošku osiguranja, isključivo iz medicinskih razloga.
Prema podacima koje su “Novosti“ dobile u Ministarstvu zdravlja, trenutno oko 200 pacijenata čeka da se uz pomoć hormonske terapije i skalpela transformišu iz muškog u žensko telo, ili obrnuto.
Ovim se, pod uslovom da predložene izmene budu usvojene, osobama sa problemima polnog identiteta omogućava da ostvare neka od osnovnih ljudskih prava: na identitet i na zdravstvenu zaštitu, rečeno je “Novostima“ u Ministarstvu.
Iz Ministarstva dodaju da će u naredne dve-tri godine, za operaciju biti spremno 50 pacijenata.
U poslednje dve decenije u Srbiji je pol promenilo više od 150 osoba. One su to same plaćale, jer je takav zahvat dosad ubrajan među vanstandardne medicinske usluge.
“Prema međunarodnoj klasifikaciji, poremećaj polnog identiteta je svrstan među psihijatrijska oboljenja i nesporno je promena pola, kada psihijatri procene da pacijent zaista ima problem transeksualnosti, medicinski opravdana“, kaže urolog dr Miroslav Đorđević, vodeći srpski stručnjak za operacije promene pola.
“Mi smo, kao jedini registrovan centar za promenu pola, pri Medicinskom fakultetu u Beogradu, tražili da se ljudima sa ovakvim poremećajem, bar delimično omogući lečenje o trošku osiguranja“, objašnjava on.
Prema našem zakonu, pol mogu da promene samo punoletni, dok ovakvom zahvatu u Španiji, Austriji, Holandiji i Nemačkoj mogu da se podvrgnu i mlađi. Pre operacije pacijent ima obavezu da najmanje godinu dana posećuje psihijatra, pa tek ako se ustanovi da je zahvat opravdan, jer osoba pati “zarobljena u pogrešnom telu“, počinju pripreme za promenu pola. Prva faza je hormonska terapija, koja mora da se uzima bar šest meseci.
Sama operacija promene pola, koja može da potraje i do 10 sati, za domaće pacijente obavlja se u GAK “Narodni front“.
Dosta stranaca u Srbiji menja pol
Stranci koji na operaciju dolaze u Srbiju, ne samo zbog višestruko niže cene samog zahvata nego na Zapadu, nego i zbog ugleda naše transeksualne hirurgije, koji je u svetu promovisao sada pokojni profesor dr Savo Perović, operišu se u privatnoj klinici.
“Godišnje ovde uradimo od 12 do 15 operacija promene pola kod domaćih i otprilike isto toliko kod pacijenata iz inostranstva“, objašnjava dr Đorđević.
“Domaći pacijenti zahvat plaćaju između 100.000 i 200.000 dinara, u zavisnosti šta se radi. Time se, praktično, pokrivaju samo troškovi operacije, a hirurzi rade volonterski“, navodi on.