Srpkinji oteli dete?
Ni posle godinu dana ne nazire se kraj drame za srpsku studentkinju medicine iz Kanade Aleksandru Baret i njenog šestogodišnjeg sina Andreja, čiji slučaj bi mogao da bude sličan golgoti porodice Nastić iz Amerike kojoj su oduzeta deca samo zato što su ih fotografisali dok su ih kupali.
Ovaj slučaj je nešto specifičniji od onoga sa Nastićima. Naime, septembra prošle godine, ovoj Novosađanki koja je u Kanadi od 1999. godine, Agencija za zaštitu dece iz Ontarija oduzela je sina i on se do okončanja sudskog spora, koji je u toku, nalazi u hraniteljskoj porodici.
Aleksandri je dete oduzeto s obrazloženjem da ga "nije zaštitila od scena nasilja", ali njena majka Irena Baret, poznati nutricionista iz Novog Sada, tvrdi da dete prolazi kroz ogromne traume zbog čega je počelo otežano da govori, povlači se u sebe i crta tužne crteže.
- Agencija mi je uzela unuka u septembru 2010. godine, dok sam boravila u poseti Srbiji. Nažalost, moja kćerka, samohrana majka, upustila se u Otavi u vezu s momkom za kojeg se ispostavilo da je nasilnik koji ju je pred malim Andrejom pretukao. Nasilnika smo prijavili, održano je suđenje posle kojeg je pušten zbog nedostatka dokaza, a mojoj kćerki je Agencija oduzela sina jer ga, kako su zamerili, "nije zaštitila, već je bio svedok nasilja". Kakva je to pravda kad joj umesto da pruži podršku mladoj majci, vladina institucija oduzima dete! - ispričala je za beogradske medije Irena Baret koja
Dete upisano kao katolik
|
kaže da se odlučila da progovori o celom slučaju tek posle godinu dana jer je verovala da je pravda u Kanadi spora, ali dostižna.
- Sada sam krenula na sve ili ništa. Verujem da će se naći dobri ljudi u našoj administraciji koji će pomoći, kao što su pomogli i u slučaju Nastić - kaže Irena Baret.
Prema njenim rečima, na osnovu sudske odluke, i ona i njena kćerka mogu da vide šestogodišnjeg Andreja samo petkom i to na dva sata, a pri tom im je zabranjeno da ga pozovu telefonom ili s njim razgovaraju na srpskom.
"Vesti" su u toku jučerašnjeg dana bezuspešno pokušale da stupe u kontakt i sa njom, ali i da iz Ministarstva spoljnih poslova Srbije dobiju bilo kakvu informaciju o ovom slučaju. U jednog beogradskoj apoteci u kojoj Irena Baret vrši konsultacije sa pacijentima rečeno nam je da je najverovatnije u Kanadi.
Istovremeno, u Ministarstvu spoljnih poslova o ovom slučaju ne znaju ništa. U Odeljenju za konzularne poslove rečeno nam je da uputimo zvaničan dopis, što smo i učinili, ali do zaključenja ovog broja nismo dobili odgovor zna li Srbija za dramu svoje državljanke u Kanadi.
Posete pod nadzorom
|