"Verovao sam u Jugoslaviju i voleo je"
Bivši oficir JNA Veselin Šljivančanin rekao je danas da mu je žao žrtava tokom ratova u vreme raspada Jugoslavije i da nije počinio zločine za koje je optužen. "Pred haškim Sudom ja sam u prvoj izjavi rekao da žalim za žrtvama na svom prostoru Jugoslavije, jer je to zemlja u koju sam ja verovao i koju sam voleo", kazao je Šljivančanin za RTV B92.
Šljivančanin je rekao da je verovao da u Jugoslaviji ne postoje političke granice i "da smo jedna zemlja i jedna vojska".
"Žalio sam zato za svim žrtvama, bez obzira da li su one bili moji mladi vojnici, civili, žrtve koje su nastradale na Ovčari jer zarobljenike mogu da ubiju oni koji nemaju ništa ljudsko", rekao je on.
"Ne izražavam kajanje za zločine, nisu to moji zločini, zato što sada, i uvek dok sam živ, znam da nisam počinio te zločine i nije me ni sud zato osudio", rekao je Šljivančanin.
Kako je naveo, da je sud našao bilo koje dokaze, osudio bi ga na doživotni zatvor.
Šljivančanin je naveo da mu je teško bilo kada je odlazio iz Haga i da se sa svima družio bez obzira koje su nacionalnosti i zašto su tamo.
On je rekao da se pozdravio sa svima, između ostalog i sa hrvatskim generalom Antom Gotovinom, sa kojim se izljubio, a on mu je poželeo srećan put.
U septembru 2007. godine sudsko veće Haškog tribunala nepravnosnažno je osudilo Šljivančanina na pet godina zatvora za pomaganje i podržavanje mučenja hrvatskih zarobljenika na Ovčari, 20. novembra 1991, a oslobodilo krivice za ubistvo.
Pošto je u istražnom zatvoru proveo više od četiri godine, sud ga je u decembru 2007. prevremeno oslobodio. Odlukom Žalbenog veća Tribunala kazna mu je 5. maja 2009. povećana na 17 godina.
Tribunal u Hagu je 8. decembra 2010. doneo novu presudu kojom je kazna smanjena na 10 godina, što je bio prvi put da apelaciono veće posle vanrednog preispitivanja poništi svoju prethodnu pravosnažnu presudu.
Šljivančanin je na slobodu pošto je izdržao dve trećine kazne. Odluka o puštanju doneta je 5. jula, a objavljena je u četvrtak pošto je Šljivančanin pušten na slobodu.
Šljivančanina su uhapsile i izručile u Hag vlasti Srbije 2003. godine.
Odluka o puštanju doneta tajno
Odluka o puštanju na slobodu Veselina Šljivančanina doneta je tajno, a objavljena je tek pošto je on napustio haški zatvor. Prilikom donošenja odluke kao olakšavajuća okolnost je uzeta čičenjica da je Šljivančanin odslužio više od dve trećine desetogodišnje kazne, tokom koje se uzorno vladao održavajući dobre odnose sa ostalim pritvorenicima i radeći u biblioteci.
Hrvati ogorčeni
|