Poslanicima pada imunitet
Administrativni odbor Skupštine Srbije razmatraće danas skidanje imuniteta za sedam poslanika. Najviše prekršaja imali su radikali, pa je možda i to razlog što se poslanici SRS-a bore da se imunitet ne ukine.
- Za nas je potpuno neprihvatljivo da se zbog dnevne politike krši Ustav,
nijedna ozbiljna država ne menja najviši zakonski akt zbog ovakvih sitnica - kazao je zamenik predsednika SRS-a Aleksandar Martinović.
Apsolutni rekorder među poslanicima koji su radili mimo zakona je Momčilo Duvljak (SRS) sa 13 krivičnih prijava. Danas će se pred Administrativnim odborom razmatrati jedan zahtev iz suda, i to da je Duvljak vršio pritisak na službeno lice da izvrši nedozvoljenu radnju.
Ostale prijave su uglavnom nastale zbog nasilja i saobraćajnih prekršaja. Duvljakova koleginica iz stranke Gordana Paunović-Milosavljević biće na dnevnom redu odbora zbog korupcije u zdravstvu. I radikal Momir Marković moraće da objasni zloupotrebu službenog položaja u privredi. Osim radikala na dnevnom redu Administrativnog odbora biće i dva poslanika Srpske napredne stranke i jedan poslanik G17 plus.
Donedavno su srpski poslanici tvrdili da ne postoji zakonska mogućnost da im se bez promene Ustava ukine imunitet. Onda je pristigla preporuka Evropske komisije, pa je Ministarstvo pravde najavilo ukidanje "zaštite od zakona" za
Arsić s pištoljem
|
poslanike.
Predsednik Administrativnog odbora Nenad Konstatinović za "Vesti" kaže da će hitno morati da se nađu rešenja koja će biti u skladu sa Ustavom, u suprotnom biće predložena i izmena Ustava kako bi se zaštita poslanika svela na realnu meru.
- Ustav propisuje apsolutni imunitet za mišljenje poslanika. Zakonom o Skupštini delimično je ograničen odredbom da se protiv poslanika koji se ne pozove na imunitet može nesmetano voditi krivični postupak - objasnio je Konstantinović.
Kako nezvanično saznajemo, od 2008. do danas u Skupštinu Srbije stiglo je 27 zahteva za pozivanje na imunitet. Većina se tereti za klevetu, ali ima slučajeva da su u sukobu sa zakonom bili zbog vređanja policajaca, saobraćajnih prekršaja, vožnje u pijanom stanju, tuča, nasilja u porodici...
Problem je i što većinu predmeta sudovi uopšte nisu dostavili Skupštini na razmatranje. One koje jesu, zbog ovlašćenja Administrativnog odbora, stavljeni su pod zaštitu, uglavnom dok ne zastare. Pored imuniteta za slobodu govora poslanik je do sada mogao da upotrebi svoj imunitet za sprečavanje bilo koje krivične istrage.