Legalizacija: Bez popusta za dijasporu
Višedecenijski problem bespravne gradnje, odnosno nemoći države da sprovede za urbaniste održivu, a građane novčano prihvatljivu legalizaciju, mogao bi ove godine konačno da bude delimično rešen.
Potpisom ministra rudarstva i prostornog planiranja Olivera Dulića na pravilnik o sprovođenju legalizacije predviđena je jednostavnija i jeftinija procedura za one koji u nekretnini koju legalizuju stanuju najmanje dve godine, a popusti u određenim okolnostima idu i do 99 odsto za kuće do 100 kvadrata. Legalizacija narednih 100 kvadrata biće jeftinija 60 odsto.
Ipak, s obzirom na oštre uslove mali broj naših ljudi iz dijaspore moći će da iskoristi najavljene pogodnosti. Naime, na olakšice mogu da računaju svi koji su do 5. aprila trajno rešavali svoje stambeno pitanje pod uslovom da najmanje dve godine imaju boravište na toj adresi, kao i da nemaju druge nepokretnosti na teritoriji opštine na kojoj se objekat nalazi.
Šta se ne može legalizovati?Novim propisima isključena je mogućnost da se ozakoni objekat izgrađen ne zemljištu nepovoljnom za gradnju, poput klizišta, kao i one kuće koje su podignute od materijala koji ne obezbeđuje trajnost i sigurnost objekata. Brojni su primeri srušenih kuća izgrađenih na klizištima, iako su vlasnici takvih objekata znali za klizišta i da na takvim mestima nikako ne mogu dobiti dozvole za gradnju. |
Pravilnikom ministarstva predviđene su i određene "posebne situacije" pa se tako mogu legalizovati objekti izgrađeni na površinama javne namene, osim za linijske infrastrukturne objekte, kao i oni na zelenim površinama, osim objekata izgrađenih u postojećim uređenim javnim zelenim površinama. Moguće je legaliovati kuću bespravno podignutu u zoni zaštite kulturnog dobra, ali samo pod uslovom da se sa takvom legalizacijom saglasi ustanova koja se je nadležna za određeno kulturno dobro.
- Pravo na legalizaciju imaju vlasnici objekta bez papira koji su ukrovljeni do stupanja na snagu Zakona o planiranju i izgradnji, odnosno do 11. septembra 2009, a rešavaće se prijave koje su pristigle do 11. marta prošle godine - kaže ministar Oliver Dulić.
Procedura za ostvarivanje popusta predviđa da vlasnici nelegalnih objekata sklope ugovor sa Direkcijom za zemljište o regulisanju obaveza do 30. juna 2012, a naknadu će moći da plaćaju do 20 godina. Popusti ne važe za objekte izgrađene u prvoj i ekstra zoni, za stanove čija je površina veća od 200 kvadrata, kao ni za poslovni prostor koji se nalazi u objektu površine do 100 kvadrata i koji se ne koristi za stanovanje, tako da ekskluzivniji objekti praktično ne podležu legalizaciji s popustima.
Ministar Oliver Dulić je uveren da će legalizacija ovoga puta uspeti i najavio da će u narednih nekoliko godina milijarde evra biti stavljene u promet nekretnina. Kako bi se posao ubrzao u naredne dve nedelje u Beogradu će biti održana sastanak svih predsednika opština kako bi se dogovorilo da one međusobno usklade procedure, jer se do sada pokazalo da u nekima posao ide lakše i brže, što kod drugih to nije slučaj.
Beograd vraća pareŽitelji Beograda koji su legalizovali stambene objekte od januara 2010. moći će da povrate veliki deo novca na osnovu izmenjenog Zakona o planiranju i izgradnji.
Brojni pokušajiRazne vlade Srbije su počev od 1997. pokušavale da izvedu legalizaciju i podvuku crtu pod bespravnu gradnju. bez izuzetaka, sve su bile neuspešne u tom poslu. Ovoga puta, čini se, država je bliža rešenje nego ikada ranije. Da bi se ovoga puta posao morao završiti smatraju i stručnjaci. |