Novinari: Štrajkuješ i dobiješ otkaz
Sindikat novinara Srbije (SNS) ocenio je danas da su restriktivne i antidemokratske odredbe u radnoj verziji Nacrta zakona o štrajku kojim se zabranjuje štrajkovanje na ulicama, a radnicima koji to ne budu poštovali preti otkazom.
"Reč je o antidemokratskim odredbama, koje ne postoje u zemljama Evropske unije. Sindikat novinara smatra da je zakon o štrajku nepotreban a da se sva pitanja iz radnog odnosa nalaze u Zakonu o radu", navodi se u saopštenju Sindikata.
Sindikat novinara Srbije ukazao je i da nije bio uključen u izradu medijske strategije iako je to od Ministarstva za kulturu i informisanje zvanično zahtevao, ocenjujući da se medijska strategija se ne bavi statusom zaposlenih u medijima, koji je izuzetno težak.
"U Srbiji dijalog ne postoji jedino u medijima i odgovornost za to je na poslodavcima. Nepostojanje granskog kolektivnog ugovora nije, kako tvrde autori ovog dokumenta, tehničko, već suštinsko pitanje. Oni koji se deklaratvno bore za slobodu medija u svojim redakcijama ne dozvoljavaju osnovni evropski standard - dijalog poslovodstva i zaposlenih", navodi se u saopštenju.
Skupština Sindikata novinara je sa današnje sednice zatražila od autora Medijske strategije da se akcionim planom utvrdi obaveza osnivanja reprezentativne organizacije poslodavaca, uspostavi socijalni dijalog i da se što pre potpiše granski kolektivni ugovor.
Sindikat je zatražio i osnivanje fonda koji će pomagati novinarima koji ostanu bez posla i hitno donošenje zakona o trnsparentnosti vlasništva.
Na Skupštini sindikata novinara Srbije izabrano je rukovodstvo za predsednicu je ponovo izabrana dosadašnja predsednica Dragana Čabarkapa, a izabrani su i članovi Izvršnog i Nadzornog odbora i Radnog predsedništva.