Istraga o trgovini organima pod okriljem UN
Srbija je pripremila tekst Rezolucije o trgovini organima, koji bi mogao da bude prihvatljiv za sve članice Saveta bezbednosti. SAD, Francuska i Velika Britanija u Njujorku koče usvajanje dokumenta koji su podržale Rusija i Kina.
Srbija ne odustaje od zahteva da u istragu o trgovini organima na Kosmetu budu uključene i Ujedinjene nacije. Poslednjih dana vode se dinamične neformalne konsultacije kako bi se pronašla formula uključivanja Saveta bezbednosti u ceo proces, a kojom bi bili zadovoljni najveći igrači u međunarodnoj areni.
Glavna bitka vodi se na Ist Riveru, gde Srbija pokušava da obezbedi podršku za tekst rezolucije o istrazi.
Kako je za ”Novosti” potvrdio Feodor Starčević, ambasador u Misiji pri UN, iza prvog nacrta rezolucije stali su Moskva i Peking, ali su protiv njega, na sastanku stalne petorke SB, koji je organizovala Rusija, bile SAD, Francuska i Velika Britanija. Ove tri zemlje smatraju da je Euleks sposoban da sam sprovede istragu.
- Upravo smo napravili drugi nacrt, gde smo pokušali da izađemo u susret stavovima ove trojke, ali i da zaštitimo naše interese. Mi nemamo ništa protiv da Euleks, ili bilo ko drugi, sprovede istragu, ali da između njega i SB postoji čvrsta veza - kaže Starčević.
Tri zahteva
Beograd prihvata da istragu o organima vodi Euleks, ali u tekstu rezolucije insistira da se odredi specijalni izvestilac ili osnuje nezavisni mehanizam UN koji će moći tri stvari:
1. Da u svakom trenutku prati i kontroliše istragu |
Ta veza podrazumevala bi da misija EU na Kosovu bude glavna za sprovođenje istrage, ali da SB ima uvid u njen rad. Euleks bi svoje izveštaje podnosio i Ujedinjenim nacijama.
- U tekstu koji smo predložili, insistira se i na uspostavljanju dobrog sistema zaštite svedoka. Teritorijalna nadležnost Euleksa, koji je ograničen samo na Kosovo, bila bi rešena formulacijom u kojoj SB ”naređuje svim zemljama da sarađuju u istrazi trgovine organima” - objašnjava ambasador Starčević.
On kaže da zvanični Beograd čini sve kako bi se na Ist Riveru postigao konsenzus oko srpskog zahteva i on narednih nedelja našao na nekoj od sednica SB. Tada će, kaže Starčević, biti odlučeno da li će on biti izglasan u formi rezolucije ili predsedničkog saopštenja, ali u oba slučaja imaće obavezujući karakter.