Al Džazira krši Ustav Srbije
Veliki broj domaćih TV novinara šokiran je insistiranjem ljudi sa televizije Al Džazire da njihovi voditelji u Srbiji moraju da prihvate nezavisnost Kosova. Međutim, ova katarska televizija ne sme od srpskih novinara koje želi da zaposli da zahteva da priznaju Kosovo za državu, jer time ne samo što bi prekršila profesionalnu etiku i ugrozila pravo na slobodu mišljenja, već bi prekršila naš Ustav i pre nego što je ušla na ovo tržište!
Posle informacije da čuvena arapska televizija želi da kupi srpsku TV Avalu, direktor Al Džazire za Balkan, hrvatski novinar Goran Milić, za beogradski "Pres" je potvrdio da je na testiranju zainteresovanih novinara jedno od pitanja "da li je Kosovo nezavisna država" sa željenim potvrdnim odgovorom.
Antisrpska kampanja
- Mi polazimo od realnosti na ovom prostoru da određeni broj država priznaje Kosovo, a određen broj ne priznanje... Upravo zato što smo svesni realnosti i postavljamo takva pitanja, baš kao što postavljamo pitanje da li je u Libiji na delu borba za demokratiju ili rat za rušenje Gadafijevog režima - kaže Milić.
Al Džazira je prema još nepotvrđenim informacijama ponudila Željku Mitroviću da za 25 miliona evra proda TV Avalu. Nijedna televizija u Srbiji, međutim, nema pravo da proizvodi program suprotan interesima i ustavu zemlje, prema kome je Kosovo neotuđiv deo Srbije. Ukoliko bi Al Džazira nastavila antisrpsku kampanju, započetu "testiranjem" novinara i kroz emitovanje sadržaja preko nacionalne frekvencije, bila bi joj oduzeta dozvola za rad.
Kršenje ljudskih prava
Profesor FPN-a Rade Veljanovski kaže da srpski zakoni nikom, pa ni Al Džaziri ne zabranjuju ulazak na naše tržište, ali upozorava da će ta medijska kuća morati da poštuje domaće propise i Ustav ako kupi TV Avalu.
- U suprotnom će ostati bez dozvole za nacionalnu frekvenciju. Al Džazira nema pravo bilo koga da uslovljava, ali ne može se na osnovu nedopustivog načina testiranja novinara unapred tvrditi da će proizvoditi program suprotan zakonima i interesima Srbije - ocenjuje Veljanovski.
Novinar RTS-a Olivera Kovačević naglašava da niko nema pravo novinare da ispituje o političkoj orijentaciji prilikom zapošljavanja jer je to kršenje ljudskih prava.
- Naravno da novinar mora da poštuje uređivačku politiku kuće, ali niko od mene ne može da traži da ne poštujem zakon i Ustav svoje zemlje po kojem je Kosovo Srbija. Ipak, na našoj državi je da proceni kome će dati nacionalnu frekvenciju - navela je Kovačevićka.
Sloboda mišljenja
Bivši urednik NIN-a Slobodan Reljić kaže da ga ne čudi način na koji Al Džazira bira buduće saradnike jer se u savremenim globalnim medijima ne traže novinari koji bi izveštavali objektivno.
- Unajmiće ovde jednu ekipu mladih i lepih "ratnika" za "stvar" vlasnika televizije. Milić je pravi čovek, sa iskustvom, da taj posao obavi na "najprofesionalniji" način. Nema tu ništa od njegovih ličnih uverenja. Unajmljen je i - "prava" televizija će biti isporučena. Al Džazira krajnje "profesionalno" radi ono što su naučili od učitelja na Zapadu, od Bi-Bi-Sija, pre svega - komentariše ironično Reljić.
Predsednik IO UNS-a Petar Jeremić kaže da bi Republička radiodifuzna agencija morala da kontroliše rad Al Džazire jer je nacionalne frekvencije domaćim emiterima delila na osnovu dokumentacije o uređivačkoj politici.