Euleks tuži dvoje za trgovinu organima
Tužilac misije Euleks iz kancelarije Specijalnog tužilaštva Kosova (KSTK) podigao je optužnicu protiv dve osobe u vezi sa predmetom "Medikus" pod sumnjom za trgovinu organima u cilju njihove prodaje.
Ovu vest potvrdila je beogradskim agencijama portparolka Euleksa Irina Gudeljević, precizirajući da optužnica protiv Jusufa Erdžina Sonmeza, turskog državljanina, obuhvata krijumčarenje ljudima, organizovani kriminal i nezakonito sprovođenje medicinskih delatnosti, dok je Moše Harel, državljanin Izraela, optužen za krijumčarenje ljudima i organizovani kriminal.
Holandski tužilac napušta EuleksGlavni tužilac Euleksa Johanes van Vresvijk napušta tu misiju zbog isteka ugovora, ostavljajući nezavršene započete slučajeve organizovanog kriminala, prenose danas prištinski mediji. Prema izvorima medija, u Euleksu ne postoji volja za produženje ugovora Vresvijku, jer holandski tužilac nije uspeo da podigne optužnicu ni protiv jednog ministra ili bivšeg ministra u koruptivnim aferama koje je otvorio pretresom njihovih kancelarija i privatnih objekata. Spekuliše se da za nepodizanje optužnica protiv nekolicine vladinih zvaničnika, među kojima je i bivši ministar za transport i telekomunikacije Fatmir Ljimaj, ima više razloga, a izvori unutar misije Euleksa govore o tome da je jedan od glavnih razloga nespremnost svedoka za saradnju u istrazi, navode mediji. Portparol Euleksa Nikolas Hoton izjavio je da ne misli da će biti nekih problema zbog Vrejesvijkovog odlaska iz misije. |
Kosovska policija veruje da je Harel pronalazio ljude kojima je bila potrebna transplantacija bubrega i da je donatore iz siromašnih zemalja dovodio na kliniku u Prištini, nudeći im ogromne sume novca, preneo je Rojters.
Naloge za hapšenje obojice osumnjičenih izdao je Okružni sud u Prištini, a Interpol je za njih izdao međunarodnu poternicu.
Euleks je iste optužnice podigao protiv još sedmoro ljudi, svih sa Kosova, uključujući i direktora klinike "Medikus" Ljutfija Dervišija. Svi oni sada čekaju početak suđenja.
Policija je za nezakonite transplantacije saznala pre tri godine, kada je jedan turski državljanin zaustavljen na aerodromu u Prištini pošto je donirao svoj bubreg.
Tužilaštvo je saopštilo da su donatorima iz Moldavije, Kazahstana, Rusije i Turske obećavane sume od oko 15.000 evra, dok su oni kojima su organi presađivani plaćali između 80.000 i 100.000 evra.
Optužbe su potvrđene 2008. u klinici "Medikus" u Prištini, gde je, prema tužilaštvu, izvršeno najmanje 30 nelegalnih transplantacija.
Kosovska vlada saopštila je danas da će sarađivati s Euleksom u istrazi u vezi s izveštajem Dika Martija, izvestioca Saveta Evrope, o trgovini organima u pokrajini.