Ministarka od SAD tražila nezavisnu istragu
Ministarka pravde Srbije Snežana Malović izjavila je da je delegacija srpskog pravosuđa u susretima koja je imala tokom posete SAD, prenela stav da treba formirati nezavisni istražni mehanizam pod okriljem Ujedinjenih nacija koji bi ispitao navode o trgovini ljudskim organima na Kosovu.
Imali smo razgovor sa tim u vezi, posebno sa Tomasom Kantrimenom, zamenikom pomoćnika državnog sekretara, i tu smo naglasili ono što je stav Srbije: da je najcelishodnije da postoji nezavisno telo formirano od strane Saveta bezbednosti UN koje će se baviti istragom, rekla je Malovićeva srpskim novinarima u Vašingtonu
EU pokreće istragu?
Podsetimo, dok je ministarka pravde bila u SAD iz Brisela je stigla informacija da je Evropska unija odlučila je da imenuje specijalnog tužioca i poseban tim koji će da vodi istragu o navodima iz izveštaja Dika Martija. |
dodavši da Srbija nema problema da s tim u vezi sarađuje sa Euleksom.
Ona je ukazala da razlozi za inicijatvu Srbije leže u činjenicama da se sami događaji i dokazi nisu desili samo na teritoriji jedne države, zbog čega se treba izdići iznad pravosudnih sistema jedne zemlje i to preneti na nezavisno telo.
Prema njenim rečima, Amerikanci su imali razumevanja za stav Srbije, a u razgovorima su ponovili svoj pristup, da je za takvu istragu dovoljan i Euleks.
Tužilac za ratne zločine Vladimir Vukčević istakao je da je suština problema u toj istrazi zaštita svedoka.
Prema našem mišljenju Euleks nema kapacitet da to uradi, zato je potrebno jedno nezavisno telo koje može tu zaštitu da pruži, dodao je Vukčević.
Ameri pohvalili hapšenje Mladića
Ministarka Malović ocenila je da je poseta SAD bila veoma uspšena i da je od Amerikanaca dobijena značajnu podršku i pomoć, kao i da je delegacija primila čestitke za hapšenje i izručenje haškog optuženika Ratka Mladića.
"Poseta je bila veoma uspešna. Imali smo konstruktivne sastanke i napravili
dogovore, kako strateške, tako i one koji se odnose na konkretne predmete i aktivnosti", izjavila je ministarka Malović srpskim novinarima u Vašingtonu.
Pored Erika Holdera, američkog ministra pravde i državnog tužioca, delegacija je imala susrete i sa predstavnicima FBI i Stejt departmenta. Ono što je važno jeste da je srpsko pravosuđe dobilo značajnu podršku i pomoć, kako u određenoj finansijskoj pomoći za edukaciju, ali tu je i tehncicka oprema za primenu novog Zakonika o krivičnom postupku, napomenula je Malovićeva.
Jasno nam je stavljeno do znanja da ćemo imati njihovu javnu podršku, rekla je ona i dodala da je svaki sastanak počinjao čestitkama za hapšenje i izručenja Mladića i iskazivanjem poštovanja za rad Akcionog tima za nalaženje haških optuženika.
Rekli smo im da se rad nastavlja dok se ne uhapsi Goran Hadžić, jedini preostali haški begunac, istakla je Malovićeva.
Uskoro ugovori o ekstradiciji
Ministarka je rekla da je dogovoreno da do kraja godine Srbija i SAD potpišu ugovore o ekstradiciji sopstvenih državljana.
Tekst ugovora je u pripremi i uskoro će biti gotov. To je najviši stepen poverenja dve
zemlje i dva pravodusdna sistema, istakla je Malovićeva. Za sada Srbija ima takve ugovore o ekstradiciji sa Hrvatskom za organizovni kriminal i korupciju, i sa Crnom Gorom za sva krivična dela.
Tužilac za ratne zločine Vukčević rekao je da je imao razgovore sa američkim ambasadorom za ratne zločine Stivenom Rapom, koji mu je preneo čestitke na hapšenju Mladića.
Razgovaralo se o sporazumu koji 8. jula treba da potpišu Srbija i Bosna i Hercvegovina o saradnji i ustupanju dokaza između tužilaštava za ratne zločine.
Nepostojanje takvog sporazuma dovelo je do tenzija u regionu, rekao je Vukčević i pomenuo slučajeve Ejupa Ganića i Jovana Divjaka.