"Na mala vrata u NATO"
Nedopustivo je da se u Srbiji raspravlja o strategiji NATO-a koji od bombardovanja 1999. ugrožava naše interese, ocenjuje portparol Demokratske stranke Srbije, Petar Petković.
Portparol Demokratske stranke Srbije Petar Petković je u ime stranke zatražio otkazivanje Strategijske vojne konferencije najavljene od 13. do 15. juna u Beogradu jer prihvatanjem da bude domaćin ovakvog skupa, Srbija izlazi iz statusa vojne neutralnosti.
- Nedopustivo je da organizator konferencije bude Savezna komanda NATO-a i da se u našoj zemlji raspravlja o strategiji koja podrazumeva vojnu intervenciju svuda gde su interesi te alijanse ugroženi, a da pri tom od bombardovanja 1999. ona ugrožava interese Srbije, što se pokazuje i u zalaganju za lažnu državu Kosovo - tumači Petković za "Vesti" i ističe da Srbija kao vojno neutralna država nema potrebe da produbljuje te odnose i ovakav skup ne treba da je se tiče.
Zbog čega vlast prihvata da bude domaćin ove konferencije?
- Pokušavaju da na mala vrata uvedu zemlju u NATO, što potvrđuje i izjava generalnog sekretara Alijanse Donalda Ramsfelda da se, kako je Srbija tražila, radi korak po korak na njenom ulasku u taj vojni savez. Konferencija će biti zatvorena za
Cenzura na Koštunicu
|
javnost, pa imam utisak da građani i ne znaju za nju jer država bi da je sakrije, pošto zna raspoloženje u Srbiji prema tom vojnom savezu. DSS smatra da je nedopustivo tim skupom gurati Srbiju u NATO mimo volje naroda.
Zatvorena za javnost je i parlamentarna sednica na kojoj Ministarstvo odbrane predstavlja izveštaj o radu. Šta mislite zašto?
- To nije pitanje za mene i DSS, već za ministra odbrane Dragana Šutanovca. Ako je skupštinskom rezolucijom Srbija vojno neutralna, zvanično su dužni da poštuju tu rezoluciju i da se staraju da se po pitanju vojnih saveza ne opredeljuju. Zatvorena sednica govori da se vodi tajna politika, skrivena od javnosti čiji je većinski stav o NATO negativan. Srbija nema potrebe da ratuje za tuđe interese, niti da joj drugi određuju šta će vojno proizvoditi.
Zašto se toliko protivite vojnom svrstavanju Srbije?
- U Evropi postoje neutralne države, poput Švajcarske, koje dobro funkcionišu, a članice su EU. Ako te zemlje drže do neutralnosti kao jedne vrste tradicije, i Srbija treba da uradi isto i da tako ne ugrozi državne i ekonomske interese.
Šta se desilo sa apelom 200 srpskih intelektualaca za raspisivanje referenduma o ulasku Srbije u NATO?
- Peticiju su početkom prošle godine pokrenuli vrsni intelektualci Srbije, umetnici, akademici i druge javne ličnosti da bi na taj način otvoreno odbranili neutralnost svoje zemlje, a DSS se pridružio pameti Srbije. S obzirom na to da je priča o NATO i Srbiji ovih dana aktuelizovana, i peticija dobija na značaju jer samo narod može da odluči o tome.
Predizborne saveze i dalje ne prihvatate?
- DSS ide sam na izbore sa svojim imenom i prezimenom, jasnim političkim programom i jedina koja ima ekonomsku strategiju razvoja Srbije do 2015. i njenih gradova i opština. Naš princip je sačekati rezultate izbora, pa ići u udruživanja na osnovu poverenja građana drugim partijama, ali i na osnovu sličnosti programskih načela.