"Đinđić je ubijen jer je predao Miloševića Hagu"
Predsednik Srbije Boris Tadić izjavio je danas da je Srbija hapšenjem Ratka Mladića ispunila svoju moralnu obavezu ali i uslov za priključenje Evropskoj uniji, i dodao da i EU sada treba da odradi svoj deo posla. On je rekao da je Srbija spremna za trajna rešenja problema u regionu iako je to vezano i sa opasnostima, navodeći da je i bivši srpski premijer Zoran Đinđić platio životom odluku da Slobodana Miloševića izruči Haškom sudu.
"Mi smo učinili ono što smo rekli, a hoće li sad i EU učiniti isto", zapitao je Tadić u izlaganju u Centru za evropsku politiku u Briselu.
Tadić je u izlaganju i odgovorima na pitanja mnogobrojnih funkcionera EU, Evropskog parlamenta, NATO, diplomata i novinara naglasio da je "sad vreme da pošteno govorimo jedni drugima".
On je ponovio da očekuje da Srbija krajem godine dobije status kandidata za članstvo i da se odredi datum za početak pregovora koji bi počeli na proleće iduće godine.
"BiH je mala Jugoslavija"
Tadić je rekao da hrvatski predsednik Ivo Josipović i on snažno podržavaju teritorijalni integritet i suverenitet Bosne.
BiH je "mala Jugoslavija", jako složena zemlja. Samo dogovor tamošnjih Srba, Hrvata i Bošnjaka, po rečima Tadića, vodi raspletu.
|
Tadić je naglasio da je najvažnije da vlasti svih zemalja u regionu obezbede kažnjavanje svih onih koji su krivi za ratne zločine, jer je to ključni uslov za pomirenje i dalju saradnju u regionu.
Predsednik Srbije je naglasio da Savet bezbednosti UN mora biti taj koji će ovlastiti nezavisnu istragu o navodima Saveta Evrope o trgovini ljudskim organima na Kosovu i Metohiji, podvukavši da je jasno da Euleks to ne može da obezbedi.
Tadić je rekao da je hapšenje Mladića dokazalo da u Srbiji deluje pravna država i da je sada bitno da se daljim jačanjem zakona i reformama privuku pre svega strani investitori. S tim u vezi je istakao da je Srbija poboljšala i dalje pospešuje propise za poslovanje firmi, ima obrazovanu radnu snagu i želi da se na Zapadnom Balkanu stvori zona slobodne trgovine.
Na pitanje o mogućnosti rešavanja odnosa Beograda i Prištine, Tadić je naglasio da se kroz dijalog mogu najpre rešiti tehnička, a potom i ona teža pitanja i dodao da je cilj da se postigne trajno, stabilno rešenje i istorijsko pomirenje između Srba i Albanaca.
On je rekao da je Srbija spremna na takva trajna rešenja problema u regionu iako je to vezano i sa opasnostima, navodeći da je i bivši srpski premijer Zoran Đinđić platio životom odluku da Slobodana Miloševića izruči Haškom sudu.
Tadić je podvukao da je i u interesu EU da pomogne evropsku integraciju celog Zapadnog Balkana što je jedini zalog za trajni mir i stabilnost. I, kako je rekao, ako bi drugačije bilo, onda bi neki drugi uticajni igrači stupili na političku scenu u Srbiji, on ne bi bio predsednik i time bi i EU bila ozbiljno pogođena.