"Za nas su status i granice KiM rešena stvar"
Amsadadorka SAD u Beogradu Meri Vorlik izjavila je da Vašington snažno podržava Srbiju u njenim evropskim integracijama, i naglasila da je dijalog Beograda i Prištine veoma važan i da u njemu narednih meseci treba očekivati veliki napredak.
Vrlikova je rekla da u dijalogu mnogo toga može biti postignuto, poput rešavanja problema katastra, telekomunikacija ili struje, što može biti veoma korisno za ljude koji tamo žive.
Na pitanje zašto je podela Kosova bila prihvatljiva za Vašington ranih devedesetih godina, a sada nije, ona je rekla da ne misli "da imamo bilo kakav razlog i prednost da gledamo unazad".
"Što se nas tiče, pitanje statusa i granica Kosova je rešeno. Naravno, priznajemo specijalne interese i specijalne odnose između Srbije i Srba koji žive na Kosovu, kao i interes za manastire i kulturno nasleđe", kazala je ona.
Ambasadorka Vorlik je kazala da SAD podržavaju "proaktivne i konstruktivne odnose naroda Srbije i svih naroda Kosova ali, ne u kontekstu preispitivanja pitanja statusa i teritorijalnog integriteta".
Ona je istakla da je hapšenje Ratka Mladića bilo veoma značajno za Srbiju, njenu saradnju s Haškim tribunalom, ali i sve žrtve bosanskog rata, naročito za žrtve tragedije u Srebrenici, i izrazila uverenje da će Srbija završiti svoju obavezu prema tom sudu.
Vorlikova smatra da bi bilo veoma važno za Srbiju da nađe način da bude predstavljena na regionalnim forumima i da nađe formulu koja bi funkcionisala, kako ne bi bile propuštene šanse poput skupova u Baltimoru i Varšavi, na koji zvaničnici Srbije nisu otišli zbog toga što je pozov upućen i Kosovu.
Ambasadorka je potvrdila stav SAD da je Euleks "apsolutno sposobno telo" za istragu o trgovini ljudskim organima, o čemu je izveštaj podneo specijalni izvestilac Dik Marti.
Što se tiče domaće političke scene, ona je rekla da Ambasada SAD kontaktira "sa širokim spektrom političkim partija.
"Radimo i kontaktiramo sa širokim spektrom političkim partija, ali ne nameravamo da stupamo u kontakt sa strankama koje nisu konstruktivne i koje nisu posvećene demokratskim i evropskim aspiracijama i ciljevima Srbije", rekla je ona.
Što se tiče napada na ambasadu SAD u Beogradu 2008. godine, Vorlik je kazala da "to ostaje ogroman prioritet Vlade SAD i sigurni smo da će, ne samo izvršioci, već i oni koji su pozivali na napad na našu i druge strane ambasade, biti privedeni pravdi".