Tesno u srpskim zatvorima
Unapređenje uslova u zatvorima bitan je deo reforme celokupnog pravosudnog sistema, koju Srbija treba da sprovede na putu ka članstvu u Evropskoj uniji, poručila je predstavnica delegacije EU u Srbiji Jolanda San Hose.
Hose je, na skupu posvećenom unapređenju uslova u srpskim zatvorima, kao najveće probleme ovdašnjih kazneno-popravnih zavoda istakla prebukiranost, dostupnost droge, kao i potrebu da se osoblje dodatno edukuje i profesionalizuje.
"U srpskim zatvorima boravi 11.000 zatvorenika, a mesta ima za njih 6.000", ukazala je predstavnica Evropske unije u Srbiji i dodala da je potrebno unaprediti i zdravstvenu zaštitu zatvorenika.
Ona je poručila i da Srbija mora da unapredi sistem alternativnih kaznenih mera, čime bi se smanjio broj osuđenika koji borave u zatvorima.
Zamenik zaštitnika građana Miloš Janković istakao je neophodnost redovnog nadzora i obilazaka zatvora, kako bi se stalno imao uvid u uslove u kojima borave zatvorenici.
"Srpski zatvori nisu zatvoreni i nedostupni za nadzor, ali bi trebalo da budu još otvoreniji", napomenuo je Janković.
Loš tretman štrajkača glađu
Na skupu u beogradskom medija centru predstavljeno je i istraživanje Centra za ljudska prava iz Niša o lekarskom tretmanu štrajkača glađu u srpskim zatvorima.
Ispitano je deset zatvorenika koji su glađu štrajkovali u tri različita zatvora, a kao alarmantan podatak izneto je svedočenje jednog od zatvoreniika koji tvrdi da ga lekar nije posetio ni pregledao sve do 11. dana štrajka glađu.
Samo u jednom od 10 analiziranih slučajeva štrajkača glađu u zatvoru je obišao i psihijatar, a ni u jednom od slučajeva zatvorski lekari nisu kontaktirali članove porodice štrajkača.
U izveštaju se kao problem navode i manjkavosti u lekarskoj dokumentaciji, površnost prilikom pregleda pacijenata, kao i slučajevi da se u dokumenaciji ne navede ni podaci o tome koji je po redu dan štrajka glađu u toku.
Izgleda da je celu ovu situaciju proročki predvideo još lik Branislava Lečića u kultnom filmu "Tri karte za Holivud":