Besplatnu vantelesnu oplodnju dali svojim klinikama!
Čak četiri od šest privatnih klinika koje imaju dozvolu da se u njima vantelesna oplodnja obavlja o trošku države zaposleni su članovi Republičke stručne komisije koji odlučuju kome će se dati novac iz budžeta.
Republička stručna komisija za vantelesnu oplodnju ima deset članova, a njom predsedava prof. dr Aleksandar Ljubić, direktor Ginekološko-akušerske klinike Kliničkog centra Srbije. On radi i u privatnoj klinici "Jevremova", koja je među onima sa dozvolom za oplodnju o trošku države.
U klinikama koje dobijaju novac od države da bi radile besplatnu oplodnju rade i dr Vesna Kopitović iz KC "Vojvodine", zatim dr Eliana Garaleić iz GAK "Narodni front" i dr Nebojša Radunović iz KCS-a, koji radi u "Bis intermedikus", klinici u vlasništvu njegove žene. S druge strane, kako piše "Pres", Specijalna bolnica za lečenje steriliteta "Spebo" iz Leskovca svetski priznatog genetičara Miodraga Stojkovića već dve godine ne može da dobije dozvolu da se i u njoj obavlja oplodnja o trošku države. Stojković kaže da je to zato što "u Komisiji sede ljudi ljubomorni na njegove uspehe".
Predsednik Komisije prof. dr Aleksandar Ljubić nije želeo preko telefona da objasni kako je moguće da dozvolu imaju bolnice gde rade članovi Komisije.
"To je ozbiljna priča, o kojoj hoću s vama u ponedeljak da razgovaram, ali telefon nije pravi način za to", rekao je dr Ljubić.
"Smetaće im i leskovačka gramatika"Vlasnik Specijalne bolnice za lečenje steriliteta "Spebo" i profesor genetike na Medicinskom fakultetu u Kragujevcu Miodrag Stojković poručio je dr Eliani Garaleić da čovek koji završi veterinu, biologiju, medicinu ili bilo koji fakultet može da se bavi embriologijom, ako je doktorirao mikrobiologiju. |
"Da li je bilo gde u svetu dozvoljeno da neko ko je veterinar ima konsultacije sa ljudima?! A Stojković je veterinar. Genetika je širok pojam. On jeste veliki ekspert i cenjen stručnjak u oblasti genetike, ali ne i u oblasti lečenja steriliteta. Pitajte ga ima li diplome i potvrde za to čime se bavi", rekla je dr Eliana Garelić.
Ona smatra i da u Komisiji nema sukoba interesa jer, navodno, ovo telo ne odlučuje o tome koja će klinika dobiti dozvolu.
"Da bi neka bolnica bila na spisku tih klinika, mora da zadovolji određene kriterijume koje propisuje RZZO. Među članovima komisije ima onih čije su privatne klinike dobile to pravo ali ne zbog toga što je neko kao njen vlasnik ujedno i član Komisije, nego zato što je ona ispunila uslove", ocenjuje Garaleićeva.
Član komisije dr Ivan Tulić iz KCS-a nije želeo da komentariše to što pojedini članovi rade u privatnim klinikama sa dozvolama. "Ne znam šta da kažem", rekao je dr Tulić i dodao "da Komisija ne odlučuje o tome".