Vlasi: Podela Kosova otvara pitanje Preševske doline
Bivši komunistički funkcioner Azem Vlasi izjavio je da na Kosovu niko neće da razgovara o podeli, ali da bi nametanje ideje pripajanja severa Kosova Srbiji istovremeno otvorilo pitanje podele Srbije, odnosno pripajanja Preševske doline Kosovu.
"O toj ideji se, međutim, ne diskutuje, jer nije realna. Treba da shvatimo da je geopolitička karta Balkana, koja je nastala nakon raspada bivše Jugoslavije, konačna", rekao je Vlasi Radiju slobodna Evropa.
Ideju o podeli Kosova, odnosno "razgraničenju", poslednji put je nedavno izneo potpredsednik Vlade Srbije Ivica Dačić, a predsednik Srbije Boris Tadić je posle toga rekao da je "svaka ideja dobrodošla". Vlasi je naveo da postoji nova realnost - sedam novih država na prostoru bivše Jugoslavije.
"Politička pamet nam nalaže da se okrenemo budućnosti i razgovaramo o uređenju naših odnosa. Moramo jednom zauvek shvatiti da je Jugoslavija bila jedini okvir za neku formu zajedničkog života Srba i kosovskih Albanaca. Nestankom Jugoslavije definitivno je nestala mogućnost da Kosovo i Srbija budu u jednoj državi. Kad u jednoj državi nisu mogli ostati Srbija i Crna Gora, u kojima žive dvanaroda po svemu najbliža, kako bi onda Kosovo i Srbija mogli ostati u zajedničkoj državi", upitao je Vlasi.
Da živimo kao dobre komšije
Vlasi dodao da postoji mogućnost da Kosovo i Srbija žive u dobrokomšijskim odnosima.
"Mislim da je moguće izgraditi dobrosusedske odnose. Nametanje ideje o podeli, o razgraničenju, kako god je nazvali, samo govori o tome da se Srbija još nije oslobodila recidiva prošlosti. Priča o tome da još nije sve razjašnjeno oko granica Srbije i Kosova podrazumeva otvaranje tog pitanja i na drugim punktovima bivše Jugoslavije. A videli smo dokle nas je to dovelo i kroz šta smo sve prošli", rekao je Vlasi.
Povodom situacije na severu Kosova, Vlasi je naveo da se radi o nametnutom pitanju koje ima za cilj da dovede u pitanje "status Kosova kao celine", ali da otvaranje pitanja podele Kosova automatski otvara pitanje odvajanja Preševske doline od Srbije.
"Ako se kaže da bi Srbi sa severa Kosova radije živeli u Srbiji nego na Kosovu, pa i Albanci iz Preševske doline bi, ako ih pitate, rekli da bi više voleli da žive u državi Kosovo nego u Srbiji", rekao je Vlasi ističcići kako je nezavisnost Kosova, odnosno Kosovo kao nova država, "definitivna činjenica".