Ćosić: Milošević 1991. odbio podelu Kosmeta
Bivši predsednik SRJ Dobrica Ćosić ocenio je da se "vekovni anatagonizmi" Srba i Albanaca na Kosovu i Metohiji može prevazići jedino trajnim razgraničenjem ali da Slobodan Milošević nikada nije prihvatio takav predlog koji je dolazio i iz SAD.
"O Kosovu i Metohiji zaludno govorim i pišem četiri decenije predlažući demokratsko, pravedno, kompromisno i trajno razgraničenje. To je jedini način da se prevaziđu vekovni antagonizmi između Albanaca i Srba", rekao je Ćosić u intervjuu za Politiku.
Prema njegovim rečima, razgraničnjem bi se "zaustavila velikoalbanska ekspanzija i stvorili uslovi za normalan život oba naroda".
Ćosić, koji je i književnik, ocenio je da politika prema Kosmetu mora biti promenjena, kako kosovski problem ne bi ostao dugotrajan i opasan.
"Ako svi činioci kosovske tragedije ne promene pretpostavke svoje politike prema toj radijacijom zatrovanoj zemlji u kojoj još ne vlada razumna tolerancija, kosovsko pitanje će ostati dugotrajan i opasan problem Balkana i Evrope", naveo je Ćosić.
Ćosić je naveo da je više puta razgovarao sa bivšim srpskim predsednikom Slobodanom Miloševićem o Kosovu, ali da se nikada nisu usaglasili.
"Najpre sam mu 1991. preneo američki predlog o podeli Kosova prema kojem bi Srbiji pripala trećina Kosova i Metohije, ali Milošević nije odustajao od srpskih zabluda sve do kumanovske kapitulacije u malom svetskom ratu protiv Srbije", kaže Ćosić.
On je rekao da smatra "pogrešnom srpsku državnu politiku prema Kosovu i Metohiji od (Nikole) Pašića do (Borisa) Tadića" i dodao da su "u toj pogrešnoj, jednosmernoj i poraznoj politici" uporno participirali Srpska pravoslavna crkva i patriotska inteligencija Srbije.
Ćosić je ocenio da države Zapada u osnovi prema Srbiji nisu napustile politiku pritisaka i ucenjivanja započetu krajem prošlog veka.
"Istorija nam se piše u haškoj sudnici. Na danas raduju samo uspesi naših sportista", kazao je on.