Izmene Zakona o informacijama od javnog značaja
Skupština Srbije usvojila je u petak, između ostalih, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja, Zakon o izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama, kao i Zakon o jedinstvenom biračkom spisku.
Izmenama i dopunama Zakona o slobodnom pristupu informacijama od javnog značaja biće omogućena efikasnija primena zakona, a građanima brži i jednostavniji način dolaska do traženih informacija.
Zakonom je precizirano postupanje prvostepenog organa po zahtevu za pristup informacijama u slučaju kada treba zaštititi deo traženog dokumenta, odnosno deo informacija koje su u njemu sadržane - kao što su na primer lični podaci. Zbog toga je predloženo da je nadležni organ u obavezi da obavesti tražioca informacije da jedan deo sadržaja dokumenta nije dostupan.
Izmenama je predviđeno i da rešenje, kada se ne udovoljava zahtevu tražioca, mora biti doneto najkasnije u roku od 15 dana od dana prijema zahteva.
Jedna od izmena je da se tražiocu informacija daje mogućnost da sam odluči o načinu putem koga će se upoznati sa sadržinom informacije, ukoliko je to moguće sa aspekta tehničkih mogućnosti organa.
Šabić: Potrebna zaštita insajdera
|
Zakonom o izmenama i dopunama Zakona o putnim ispravama se rok važenja plavih pasoša produžava do kraja 2010. godine.
Usvojenim izmenama se produžava važenje tih pasoša do 31. decembra 2010. godine, umesto do kraja ove godine, kako je prvobitno bilo predviđeno. U obrazloženju je navedeno da je izmena neophodna zbog toga što diplomatsko-konzularna predstavništva Srbije u određenim državama još nisu tehnički opremljena za akviziciju biometrijskih podataka.
Zbog toga srpski državljani koji zahtev podnesu u tim predstavništvima čekaju i više meseci na izradu novih, biometrijskih pasoša u zemlji i na njihovu dostavu u inostranstvo.
Zakonom je predviđeno da se deci mlađoj od tri godine pasoš izdaje sa rokom važenja od tri godine, a onima od tri do 14 godina na pet godina.
Zakonom o jedinstvenom biračkom spisku je jedinstveni birački spisak definisan kao javna isprava u kojoj se vodi evidencija državljana Republike Srbije koji imaju biračko pravo, a upis u taj dokument je uslov za ostvarivanje biračkog prava.
U birački spisak se unose ime i prezime, ime jednog od roditelja, jedinstveni matični broj građana, datum i mesto rođenja, pol, mesto prebivališta i adresa, jedinica lokalne samouprave u kojoj birač ima mesto prebivališta, strana država u kojoj birač ima boravište, mesto boravišta i adresa u inostranstvu i mesto boravišta za interno raseljena lica.
Upisuje se i podatak da će birač na predstojećim izborima glasati prema mestu boravišta u zemlji, odnosno u inostranstvu, a spisak nadležno ministarstvo rešenjem zaključuje 15 dana pre dana izbora i u rešenju utvrđuje ukupan broj birača u Srbiji i u svakoj jedinici lokalne samouprave i svakom biračkom mestu.