Hram Svetog Save oslikavaju Rusi
Izradu mozaika u Hramu Svetog Save finansiraće Rusija uz pomoć Ruske pravoslavne crkve. Za 17.000 kvadratnih metara mozaika biće potrebno oko 40 miliona evra. Time je "spremnost ruske strane da pomogne u finansiranju” postala stvarnost.
Razgovori sa ruskom stranom o eventualnoj donaciji vođeni su osam godina, a tačku na njih stavila je poseta premijera Ruske federacije Vladimira Putina, koji je u martu ove godine, prilikom zvanične posete Srbiji, obišao i Hram Svetog Save. Plan je da se donacija odvija po etapama, kako se budu odvijali radovi.
Posle posete Srbiji, mitropolit Ilarion Alfejev, u jednom intevrjuu govorio je o radovima na Hramu Svetog Save ponavljajući spremnost Ruske pravoslavne crkve da pomogne nastavak radova, ističući da se radi o "projektu bez presedana”, jer će mozaikom biti pokriveno 17.000 kvadratnih metara, kao i da jedan kvadrat staje dve do dve i po hiljade evra.
Inače, radovi na Hramu Svetog Save bili su tema na sednici najvišeg crkvenog tela Svetog arhijerejskog sabora kojem je predstavljen izveštaj o radovima na Hramu, što je redovna tačka prolećnog zasedanja.
Preko 3 000 kvadratnih metara mozaika
Protoneimar Hrama, profesor dr Vojislav Milovanović kaže da će u prvoj fazi radova biti urađeno 3.100 kvadratnih metara mozaika u velikoj kupoli, lucima naosa i pilonima, stubovima, kupolnog tambura. Sinodska Komisija za realizaciju mozaičkih kompozicija trebalo bi da raspiše konkurs za izradu likovnih rešenja.
"Konkurs će biti međunarodnog karaktera. Kao očekivani rok za realizaciju prve faze radova na izradi mozaika naveli smo šest meseci za odabir rešenja i 18 meseci za realizaciju odabranog rešenja", objašnjava prof. dr Milovanović.
Kompozicije će se zasnivati na vizantijskoj ikonografskoj perspektivi kod prikazivanja arhitektonskih prostora i artefakata, dok će se autori kod likova nebeske hijerarhije držati načela vanvremenosti i uobičajenih distinkcija koje definiše Pseduo-Dionisije Areopagit, navodi se u izveštaju koji je juče predstavljen Saboru. Mozaici će se izvoditi teserama, kockicama, od prirodnog kamena, stakla, staklene paste i, eventualno, keramike.
"Što se tiče ostalih aktivnosti, najveći deo kamenorezačkih radova u unutrašnjosti Hrama, ali i u eksterijeru završeni su. Takođe, u toku je druga faza izgradnje porte koja podrazumeva završetak kružnog platoa porte kod Ulice Bore Stankovića, a radovi se izvode i na parceli na kojoj je planirana izgradnja Patrijaršijske zgrade", dodaje prof. dr Milovanović.