Uskoro poznata sudbina "Obraza"?
Predsednik Ustavnog suda Dragiša Slijepčević izjavio je da bi do početka godišnjih odmora moglo biti poznato šta će biti s desničarskom organizacijom "Obraz", i da bi se ocena ustavnosti Statuta Vojvodine u dogledno vreme mogla naći na sednici suda.
"U toku je prikupljanje dokaza i isprava kojima se potkrepljuju navodi iz zahteva za zabranu organizacije 'Obraz'. Sudija izvestilac je prilično odmakao u svojim aktivnostima. Pribavio je sve dokaze koji su mu neophodni za odlučivanje, tako da se očekuje da se to pitanje, kao jedno od bitnijih u Ustavnom sudu, uskoro nađe na sednici", rekao je Slijepčević za "Novosti".
Što se tiče "Nacionalnog stroja", Ustavni sud na poslednjoj sednici nije stavio katanac na taj slučaj, jer je odlučeno da se nastavi rasprava, kako bi se prikupilo što više podataka o tom slučaju.
Kad je reč o oceni ustavnosti Statuta Vojvodine, on je kazao da bi se i ta tema u dogledno vreme mogla naći na sednici Ustavnog suda.
"Zakon o prenošenju nadležnosti je u planu rada US za ovaj kvartal što znači da bi do kraja našeg planskog perioda, koji podrazumeva juli kao poslednji mesec u kome se odlučuje, trebalo da bude u pripremi referat koji bi uveo Ustavni sud u postupak odlučivanja", rekao je on.
Prema njegovim rečima, sve žalbe i ustavne žalbe neizabranih sudija dostavljene su Visokom savetu sudstva pošto je odlukom Ustavnog suda ocenjena ustavnost Zakona o Visokom savetu sudstva.
Na pitanje kada će Ustavni sud odlučiti da li funkcioneri koji sede u više fotelja krše Ustav, Slijepčević je odgovorio da je taj predmet u radu i da sudija izvestilac priprema materijal za novu pripremnu sednicu, koja će biti održana "u najskorije vreme".
"U zavisnosti od rezultata te sednice, opredeliće se i tok samog postupka. U svakom slučaju, to je naš prioritet", rekao je on.
Slijepčević je ukazao da su nužne izmene zakona pošto je Ustavni sud, po sadašnjem zakonu, zatrpan predmetima jer nije dozvoljeno odlučivanje u većima.
Izmene zakona su, kako je rekao, uslov za efikasnija presuđenja, a US bi istovremeno mogao dodatno da se posveti onim predmetima zbog kojih i postoji.
To bi, praktično, značilo da bi na dnevnom redu tročlanih ili petočlanih veća, za isti vremenski period kao sada, moglo da se nađe trostruko ili petostruko više predmeta pošto bi veća donosila odluke u svim slučajevima gde se presuđenje donosi rešenjem ili zaključkom, dok bi samo presuđenje koje se završava odlukom US i dalje bilo u nadležnosti plenarne sednice, kazao je Slijepčević.
On je, takođe, podsetio da je nedavno formiran odbor za prethodnu kontrolu ustavnih žalbi, koji je nadležan za ustavne žalbe po kojima sud ne bi mogao da postupa iz procesnih razloga.
Slijepčević je najavio i da će sistem elektronskog vođenja sednica, koji treba znatno da pospeši efikasnost rada, biti pušten u probni rad do godišnjih odmora.