Neće gusle i kletve sačuvati Kosovo
Zamenik premijera i ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je jutros da Srbija Kosovo i Metohiju može sačuvati samo racionalnom i pametnom politikom. On je za TV "Pink" ocenio da se problem "neće rešiti guslama i kletvama", nego ukoliko dođe do rešenja u kome će i Srbi i Albanci biti pobednici, odnosno neće biti gubitnici.
Dačić smatra da je potrebno staviti tačku na ta pitanja, što je u interesu Srba i Srbije, "jer ako to ne uradimo, ostaćemo bez ičega i naš narod će najviše propatiti".
Stavljanjem tačke Srbija bi imala osnovu da zna šta je njeno, rekao je on, dodajući da su se konstituisala dva Kosova - srpsko i albansko koje su danas realnost .
Ocenivši da do rešenja mirnim putem nikada neće doći, Dacić je rekao da je "spreman da se ponovo proglasi mobilizacija, ako je to rešenje".
Dačić je rekao da ne krši Ustav, nego samo govori o rešenju, koje bi podrazumevalo, ako bi do toga došlo, i promene Ustava, o čemu bi trebalo da se izjasne građani.
Srbija bi trebalo danas da ima novo načertanije kao pre 100 ili 200 godina "o tome šta su naši državni nacionalni interesi, šta je ono što mi branimo i ratom, šta je linija razgraničenja na Kosovu", smatra Dačić.
On je rekao da ne misli da bi razgraničenje trebalo da bude samo na severu, nego da je govorio o razgraničenju između Srba i Albanaca i specijalnom statusu i položaju srpskih manastira koji su već sada pod zaštitom UNESCO-a.
Ukoliko budu napadnute te teritorije, Srbija će to smatrati napadom na Srbiju, najavio je Dačić, navodeći da njegov predlog nije za izdaju nego za spas Srba na Kosovu.
Dačić je naveo da su druge stranke predložile promenu Ustava, govorile o autonomiji i državnosti Vojvodine ili o monarhiji, upitavši zar time ne krše Ustav?
On je podsetio da je predsednik jedne stranke i zamenik premijera i da svako ima pravo da razmišlja. "Ima pravo da odlučuje SB UN, Amerika, Francuska, Nemačka ko zna koliko zemalja da prizna nezavisnost Kosova i svi da vode dijalog o Kosovu, ceo svet, a jedino sada zamenik premijera treba da traži dozvolu od nekog da uopšte razmišlja o tome kako će se rešiti problem Kosova", dodao je Dačić.
Dačić je podsetio da se o tome raspravljalo u poslednjih 100 godina i da je o tome govorio i Dobrica Ćosić, koji je, takođe, upotrebljavao termin razgraničenje.
Dačić je rekao da u Americi smatraju da je pitanje Kosova rešeno. "Mi smatramo da nije rešeno, jer imamo Ustav, koji je prekršen odavno, jer je faktički uspostavljena nezavisna država na našoj teritoriji".
Dačić je ponovio da za godinu dana možda o ovoj temi neće biti moguće govoriti.
"Ako želimo da sačuvamo Srbiju na Kosovu i Metohiji, onda je to jedno od legitimnih rešenja", rekao je Dačić, dodajući da je, uostalom, to rekao i šef tima za dijalog Beograda Borko Stefanović.
Od sada o Kosovu - ćutanje?!
Dačić je rekao da ne veruje da su se predsednik DS Boris Tadić i lider SNS Tomislav Nikolić sastali ko zna koliko puta u proteklih godinu dana, a da nisu pri tom spomenuli Kosovo.
On je rekao da neće više govoriti o toj temi, nego će prepustiti liderima drugih stranaka da oni kažu šta misle da je rešenje.