Srpski popovi i u nemačkoj vojsci
Vest da su arhimandrit Imanuil (Sfiatkos) iz Vaseljenske patrijaršije i jerej Radomir Kolundžić, paroh srpske crkve u Berlinu imenovani za prve pravoslavne predstavnike za saradnju s najvišim organima vlasti u Nemačkoj - nemačkom vladom i Bundestagom - pozitivno je odjeknula među pravoslavnim vernicima u ovoj zemlji.
Posle Rimokatoličke i Evangelističke crkve, koje su u daleko boljoj poziciji da utiču na zakonodavstvo i dnevnu politiku, sada su i ujedinjene pravoslavne crkve u Nemačkoj dobile priliku da se izbore za bolji status svojih vernika i sveštenika u dijaspori.
Kako je došlo do zajedničkog nastupa pravoslavaca u Nemačkoj?
- Ideja je bila da i Pravoslavna episkopska konferencija Nemačke, koja je osnovana u februaru prošle godine, na osnovu odluke Svepravoslavne predsaborske konferencije u Šambeziju kod Ženeve, dobije svog predstavnika pred nemačkim institucijama, kao što ih imaju Katolička i Evangelistička crkva, a ne da svaka crkva nastupa pojedinačno. Osim toga, i nemačkim zvaničnicima je mnogo jednostavnije da pregovaraju sa zajedničkim zastupnikom pravoslavnih crkava.
Crkvena saradnjaSaradnja grčke, ruske, srpske, rumunske, bugarske, gruzijske i ukrajinske crkve u Nemačkoj postojala je još od 1994. godine kroz Komisiju Pravoslavne crkve u Nemačkoj, a kako se ona sve više intenzivirala, od prošle godine je odlučeno da se preimenuje u Pravoslavnu episkopsku konferenciju. |
Šta će vam biti prvi zadatak?
- Jedan od prvih neposrednih zadataka ovih predstavnika biće priprema jedinstvenog delanja pravoslavnih dušebrižnika u bolnicama, zatvorima i vojsci. Primera radi, pri vojsci Nemačke nemamo nijednog našeg sveštenika, iako tamo sigurno ima pravoslavnih vojnika za koje bi oni mogli da se brinu. U tom smislu treba da se ostvari saradnja na saveznom nivou sa nemačkim Ministarstvom odbrane. U bolnicama i zatvorima pravoslavni sveštenici već to rade.
Da li će Nemačka plaćati veroučitelje u srpskim školama?
- Nemačka država je po zakonu dužna da plaća odgovarajuće učitelje za pravoslavnu nastavu, ali zato traži da to bude jedna veronauka, a ne posebno srpska, ruska ili grčka. To je jedan od većih projekata, koji je već krenuo u Severnoj Rajni-Vestfaliji, Donjoj Saksoniji, Bavarskoj, dok je u Hesenu i Baden-Virtembergu u pripremi. Problem je što nijedna škola nema dovoljno đaka da bi pravoslavna nastava mogla da ide paralelno s katoličkom veronaukom, nego se ona organizuje u popodnevnim satima, prikupljanjem đaka sa raznih lokacija.
Ko će, pored Vas, biti u kontakatu sa nemačkim zvaničnicima?
- Za susrete s najvišim nemačkim zvaničnicima i dalje će biti zadužen mitropolit Avgustinos, kao predsednik Episkopske konferencije koji, osim toga, lično poznaje kancelarku i nemačkog predsednika. Međutim, kad se na dnevnom redu nađu teme kao što je perinatalna dijagnostika, ili pro ili kontra atomske energije - tu će i drugi pravoslavni predstavnici imati šta da kažu.