Pljušte tužbe zbog mržnje
Dok su juče čelni ljudi srpskog fudbala "ojačani" političkim vođama i predsednicima FIFA i UEFA, uživali u svečanom otvaranju Kuće fudbala u Staroj Pazovi, 14 miliona evra vrednom objektu, najvažnija sporedna stvar u Srbiji nastavlja da se urušava, prelivajući nerešene međuklupske odnose i na politički teren.
Posle skandaloznog završetka finala Kupa Srbije kada su igrači Vojvodine nezadovoljni suđenjem napustili teren, iz Novog Sada je stigla najava da će njihov klub pojedinačno tužiti svakog igrača Partizana jer su navijače suparničkog kluba vređali na nacionalnoj i verskoj osnovi.
Prema rečima tehničkog direktora Vojvodine Radisava Rabrenovića, klub ima podršku iz vrha vojvođanske vlasti da se stvari "isteraju na čistac". Da su pokrajinski političari poraz Vojvodine dočekali kao sopstveni poraz od Beograda govori i to da će gradske vlasti uručiti trofej "Kup je naš" navijačima, bez obrazloženja zašto to čine.
- Izgleda da je svima normalno da Beograđani vređaju ljude iz Novog Sada i Vojvodine potpuno nekažnjeno. Prošla su, valjda, vremena devedesetih kada se na linč pozivalo samo zato što je neko druge vere ili nacije. Godinama u našem gradu slušamo skandiranja "mađarske p...." sa istočne tribine kada dolaze Partizan i Zvezda i svi ćute i žmure na to, a povici "mrzim Beograd" okarakterisani su kao maltene poziv na puč ili secesiju - rekao je Rabrenović.
Kome su pevali?
Kako piše beogradska štampa, pesma zbog koje će fudbaleri Partizana biti tuženi nastala je kao osveta Srđanu Kuprešaku Kupretu, bivšem vođi navijača Partizana, koji je "promenio klupske boje" i postao jedan od viđenijih pristalica "lala", i otud stih "uz Partizan odrast'o sam ja".
|
Da li su aktuelna dešavanja u fudbalu, jednom od najpopularnijih, ali najmanje uspešnih sportova u Srbiji, odraz nekontrolisanih navijačkih strasti, nedefinisanih vlasničkih odnosa ili ipak posledica upliva mafije i politike?
- U ovoj zemlji se ništa ne konstituiše u velikoj udaljenosti od politike, ali je u ovom slučaju bila jedna posebna doza napetosti i pregrejanosti. Sve je to nezavršena priča iz Đenove, naša vlast nije imala ni želje, ni hrabrosti da se izbori sa huliganima - smatra sociolog sporta Dragan Koković.
On kaže da je preterano praviti paralelu prošlonedeljnog incidenta sa finala Kupa i zlokobnog prekida utakmice između Dinama i Crvene zvezde pre 21 godinu.
- Takav fatalni scenario ne treba i ne može da se desi. Ali je sigurno da parola "Mrzim Beograd" i prijem fudbalera kod premijera Pajtića može da bude dvostruko protumačen. Na drugoj strani imamo tendenciju beogradizacije i kada je u pitanju fudbal i očiglednog forsiranja nekih klubova. Vojvodina je oštećena, što je potvrdila i sudijska komisija, ali nije smela da napusti utakmicu. Svi su se akteri osramotili, ali je kod nas je ukinut stid, a navijači se instrumentalizuju zarad nečijih ličnih interesa - zaključio je Koković.
Predsednici kao vlasnici
Nema kluba bez političara zaštitnika, ali kada se desi incidenti poput onog u Đenovi, kada su srpski navijači divljali ili ovonedeljnog na "Marakani", vlast se uvek iznenadi i najavi radikalne promene.
|