Radnici i dalje blokiraju prugu Beograd-Niš
Radnici privatizovane građevinske firme "1. maj" u Lapovu proveli su treću noć zaredom na šinama, blokirajući železničku prugu Beograd-Niš u mestu Lapovo Varoš.
Predsednik samostalnog sindikta Novica Marković rekao je da, iako je vreme hladno i kišovito, oni se odatle neće pomeriti dok ne budu ispunjeni njihovi zahtevi - isplata 11 minimalnih zarada i uplata doprinosa za penzijsko osiguranje.
Radnici "1. maja" su do sada više puta blokirali prugu u stanici Lapovo Varoš, a povodom najave Javnog preduzeća "Železnice Srbije" da će zbog velikih gubitaka tužiti vlasnika te firme i opštinu, Marković je rekao da "svako neka radi svoj posao".
"Građani su izgradili železnicu, država je dotira finansijskim sredstvima, a mi za 11 meseci nismo dobili plate i to minimalne i zato neka svako radi svoj posao kako misli da je najbolje i da treba", kazao je Marković.
Radničke zahteve u sredu je podržao je potpredsednik Vlade Srbije i ministar ekonomije i regonalnog razvoja Mlađan Dinkić.
Građevinsko-industrijski kombinat "1. maj" pre tri godine je kupila novosadska firma "Autovojvodina" za 82 miliona dinara, iako je, prema tvrdnjama radnika, imovina te firme vredela mnogo više, jer pored upravne zgrade i Betonjerke, u posedu ima i nekoliko hektara zemljišta pored autoputa Beograd-Niš. |
On je rekao da štrajk na pruzi nije najbolje rešenje ni zbog njihovog zdravlja ni zbog gubitaka koje trpi železnica Srbije, ali je dodao da država u njhovom slučaju ne može ništa da učini, jer ne može da namiruje dugove privatnih poslodavaca.
Vicepremijer je obelodanio da je vlasnik "1.maja" veoma bogat čovek, da nije u bankrotu već da je, naprotiv, najveći proizvođač šljunka i peska u Srbiji. On je dodao da je reč o izvesnom Miši Omegi (Milomir Joksimović), koji ima nekoliko kompanija u zemlji u vrednosti od nekoliko miliona evra.
Dinkić se založio da se dug radnika namiri iz dela imovine firme koju bi trebalo prodati što je bio i načelni dogovor radne grupe Vlade Srbije pri Ministarstvu rada i socijalne politike i ministra Rasima Ljajića, koji je posredovao u pregovorima predstavnika vlasnika i zaposlenih.
Radnici tvrde da je za isplatu 11 minimalnih plata, uplatu doprinosa za zdravstveno i penziono osiguranje, kao i uplatu poreza vlasnik treba da izdvoji 78 miliona dinara.