Zakon na snazi, primena od sutra
Zakon o bezbednosti saobraćaja stupio je na snagu danas, ali će početi da se primenjuje od sutra, a kažnjavanje onih koji ga prekrše će krenuti od 1. januara naredne godine.
Početak primene zakona zavisi od osnivanja Agencije za bezbednost saobraćaja, koja bi trebalo da bude oformljena danas popodne, na sednici Vlade Republike Srbije. To regulatorno telo nadležno je za nadzor i primenu propisa.
’’Naša ideja je da se ova agencija finansira novcem od naplaćenih kazni za prekršioce zakona. Broj saobraćajnih nesreća u Srbiji je drastičan, ljudi ginu i krajnji je trenutak da Srbija posle 30 godina napokon dobije savremni zakon’’, rekao je pre nekoliko dana ministar infrastukture Milutin Mrkonjić, najavljujući osnivanje Agencije.
Što se kazni po novom zakonu tiče, te mere će početi da se primenjuju od 1. januara 2010. godine kada na snagu stupi novi Zakon o prekršajima, a uz to je potrebno da MUP donese i odgovarajuće pravilnike.
Saobraćajne prekršaje ćete do Nove godine plaćati po starom zakonu, a ako napravite prekršaj koji je predviđen po novom (a u starom nije postojao) bićete, za sada, samo opomenuti. |
General Stojadin Jovanović, načelnik Uprave saobraćajne policije MUP-a kaže da je policija „izradila svoj deo pravilnika, među kojima i pravilnik o upisivanju kaznenih poena, pravilnik o vozačkim i međunarodnim vozačkim dozvolama“.
„U ovom prelaznom periodu od 11. decembra do 1.januara 2010, policija će samo upozoravati prekršioce propisa, ukazujući im na težinu kazni koje će se primenjivati dogodine’’, rekao je general Jovanović.
Kazneni poeni će, dakle, početi da se računaju od 1. januara kada počne primena Zakona o prekršajima, a i novi propisi o radu auto škola i obuci vozača počeće da se primenjuju tek kada budu doneti novi pravilnici.
Zakonom je predviđeno da vozaču, koji bude imao ukupno 18 kaznenih poena za prekršaje, privremeno bude oduzeta dozvola.
Između ostalog, Zakon zabranjuje korišćenje mobilnih telefona tokom vožnje, a ista zabrana važiće i za pešake na pešačkom prelazu. Uvodi se institut probne vozačke dozvole i konstantna obuka pojedinih učesnika u saobraćaju.
Policija ubuduće neće moći da naplaćuje novčane kazne na licu mesta, već će davati naloge za uplatu. Novčane kazne za prekršaje kretaće se od 3.000 do 50.000 dinara, a biće duplo veće u slučaju kada je u kolima i maloletnik.
Za teže oblike prekršaja predviđena je kazna zatvora.
Smanjena je i dozvoljena količina alkohola u krvi sa 0,5 na 0,3 promila. Novim zakonom dozvoljena brzina vožnje u naseljima je sa 60 smanjena na 50 kilometara na sat.
Biciklisti i vožači motora moraće da nose zaštitne kacige na glavi tokom vožnje.
Prema podacima policije, u Srbiji je za 11 meseci ove godine u saobraćajnim nesrećama poginulo 756 ljudi. Najčešći uzroci nesreća su bili neprilagođena brzina, vožnja pod dejstvom alkohola, nepoštovanje prvenstva prolaza i prolazak na crveno svetlo.
Prošle godine je u saobraćajnim nesrećama u Srbiji poginulo 897 ljudi.
Skupština Srbije usvojila je 29. maja novi Zakon o bezbednosti u saobraćaju koji je 2. juna objavljen u Službenom glasniku, a osam dana kasnije je stupio na snagu. Njegova primena počinje šest meseci nakon objavljivanja u Službenom glasniku.