Petak 6. 2. 2026.
Beograd
160
  • Novi Sad
    170
  • Niš
    140
  • Kikinda
    160
  • Kraljevo
    150
  • Kruševac
    150
  • Leskovac
    150
  • Loznica
    140
  • Negotin
    190
  • Ruma
    170
  • Sjenica
    120
  • Vranje
    130
  • Vršac
    140
  • Zlatibor
    140
  • Zrenjanin
    170
2
Nedelja 08.05.2011.
18:50
J. L. Petković - Vesti A

Sparks: Na KiM ludilo, prikočite malo

Pitanje automobilskih tablica na severu Kosmeta prilično ilustruje frustrirajuću situaciju u kojoj se nalazimo. U normalnom društvu, u normalnom svakodnevnom životu, ne očekujemo da tablice sa jednim ili nekim drugim slovom budu razlog za potencijalno nasilje. To oslikava ludilo u kojem se nalazimo. Trebalo bi da sve strane malo prikoče, uzmu vazduh i pogledaju malo ozbiljnije iz druge perspektive. Nadamo se da će se dijalogom Beograda i Prištine situacija popraviti, normalizovati i stvoriti više prostora za kompromise u vezi sa pitanjima kao što je ovo, objasnio je zamenik šefa misije Euleksa Endi Sparks, gostujući u emisiji "Slobodno srpski".

Građanima severa KiM on je savetovao da na automobilima ostave registarske tablice koje su i do sada imali.


- Trebalo bi da izbegnemo konfrontacije i sukobe jer to je besmisleno. Moj savet je da radite kao što ste i do sada radili i da damo šansu dijalogu, objasnio je Sparks.

Izbeći konfrontacije: Endi Sparks
 


Zvaničnici Euleksa već dugo podvlače da im je glavni prioriet uspostavljanje vladavine prava na severu Kosova.


- Ne kažem da je sever Kosova jedini ima takav problem sa kriminalom, korupcijom... Sigurno toga svega ima i južno od Ibra, i bilo gde u regionu. Ali, poseban problem je ko sprovodi zakon - recimo u sudu Mitrovice koji radi bez

Ne može policija protiv volje naroda

 

Komentarišući najave generalnog direktora Policije Kosova Rešata Maljićija da će preuzeti sve mere za obezbeđivanje reda i zakona u severnom delu KiM, bez obzira na stav Euleksa, Sparks je rekao da "treba da zna da nijedna policija na svetu ne može da funkcionise suprotno od želja lokalnog stanovništva".


- To uvek vodi u nevolje. Kosovske vlasti će morati da odmere kakve su posledice takvih odluka i onda da preuzmu odgovornost, rekao je zamenik šefa Euleksa.

lokalnih sudija i tužilaca; ili kako radi lokalna kosovska policija kojoj bi komandni lanac trebalo da bude Priština, a koju većina ne prihvata. Euleks je jedina organizacija koja može, bar teoretski, da funkcioniše uz saglasnost obe strane. Činimo najbolje što možemo, ali nas obe strane stalno instrumentalizuju u zavisnosti od političke situacije, objasnio je Sparks.


Na pitanje po koje bi zakone sudije trebalo da primenjuju, zamenik šefa Euleksa kaže da je "princip da sudija u svakom slučaju odlučuje koji je važeći zakon za određeni slučaj".


- Ako se držimo tog principa problemi oko toga da li primenjujemo srpski ili kosovski zakon nestaju. Ima puno nagomilanih slučajeva, a postoji mnogo slučajeva još iz perioda UNMIK-a, rekao je Sparks, naglasivši da Beograd i te kako može da pomogne u rešavanju problema rada suda.


U emisiji koja se svake nedelje emituje na nezavisnoj kosovskoj TV mreži - na srpskim televizijama Herc, Puls i Mir, Sparks je poduvukao da bez obzira na mnoga negativna mišljenja i stavove o efiksnosti i radu Euleksa činjenica da su sudije te misije donele 131 presudu, forenzičari prikupili podatke o 230 nestalih, kao i da se neprestano nadgledaju, prate i savetuju institucije vladavine prava.


- Kosovo nije zemlja meda i mleka tako da bi bilo cinično da se kaže da su međunarodne misije zainteresovane za ovdašnju naftu ili zlato. Gde je taj med i zlato? Mi smo ovde da bismo pomogli da ovaj region ne sklizne ponovo u rat i šefovi država odlučuju da li ćemo s tim da nastavimo ili ne.

Čekamo dokaze o trgovini


- Kada je reč o trgodini organima Euleks je otvorio preliminiranu istragu. Spremni smo, voljni i imamo mogućnosti i nadležnost da nastavimo sa ispitivanjem navoda koje je gospodin Marti naveo. Svima smo rekli da nam ukoliko imaju konkretne dokaze, i sada čekamo na to, objasnio je Endi Sparks, dodavši da Euleks ima mogućnost da zaštiti svedoke i da taj posao veoma dobro obavlja.

 


 

POVEZANE VESTI

Ponedeljak 09.05.2011. 15:51
Postovani gospodine Sparks. Dozvolite mi da vam objasnim ono sto ovdje na Balkanu, specijalno na KIM znaju i vrapci na grani: Vi ste ovdje dosli kao "milosrdni andjeli", ali s'kasetnim i radioaktivnim bombama da "odradite" posao za vase profit-politicare ( Klintonove, Blera, Busove administrativce, Ahtisarija, Kusnera...) koji su unaprijed uzeli pare od Taci&Co da bi Taciju&Co napravili drzavu kao njegovo privatno vlasnistvo. Vama je dobrobit naroda na KiM zadnja rupa na svirali, a vi ste tu sve dok Taci&Co smatraju da za pare koje daju imaju to sto su platili, jer ukoliko se desi drugacije, Tachi&Co po starom oprobanom kodeksu kriminalaca sigurno nece imati obzira prema "partnerima"
VIDEO VESTI
ŠTAMPANO IZDANJE
DOBITNIK
Sigma Pešić (59)
GUBITNIK
Sonja Biserko (71)
DNEVNI HOROSKOP
škorpija24. 10. - 22. 11.
Nečije namere ne zvuče dovoljno iskreno, stoga pažljivije analizirajte osobu koja plasira neobičnu priču. Kada situaciju na poslovnoj sceni posmatrate sa različitih aspekata, biće vam jasnije na koji način treba da rešavate svoje dileme. Komentari koje čujete od bliske osobe deluju pozitivno na vaše samopouzdanje.
DNEVNI HOROSKOP
rak22. 6. - 22. 7.
Ukoliko želite dobro da razrešite poslovni nesporazum sa jednom osobom, budite dovoljno efikasni i odlučni. Preduhitrite saradnike koji računaju na vašu neinformisanost o poslovnim prilikama. Važno je da jasno definisete svoje ciljeve. Imate utisak da vaš ljubavni život lagano stagnira i da nije interesantan.
DNEVNI HOROSKOP
ovan21. 3. - 20. 4.
Susret ili rasprava sa jednom osobom na vas počinje da deluje zamorno. Osećate blagu rezignaciju, jer poslovni događaji ne idu u željenom pravcu. Ipak, nemojte dozvoliti da u vama prevlada nesigurnost i depresivno raspoloženje. Prijaće vam susret sa jednom bliskom ili dragom osobom, koja donosi vesti.
  • 2026 © - vesti online