Šešelj u Hagu po nalogu Evropske unije
Iako je Vojislav Šešelj u haškom pritvoru formalno zadržan većinom glasova sudskog veća Tribunala, odluka o njegovoj sudbini ranije je doneta u političkim krugovima Brisela i Vašingtona, pišu beogradski mediji.
Sagovornici lista "Alo!“ napominju da, osim porodici i stranačkim simpatizerima, nikom ne bi odgovarao njegov povratak u Srbiju.
- Svi smo znali da me neće pustiti dok ne prođu izbori - poručio je lider Srpske radikalne stranke nakon odluke suda, a potpredsednik stranke Dragan Todorović pojasnio je izjavu svog lidera.
- Boris Tadić i Tomislav Nikolić su marionete u rukama Unije i Amerike. Oni nalažu da Šešelj mora ostati u Hagu, kao što su naredili da nema izbora do decembra, jer su potpuno opravdano procenili da bi Šešeljev povratak bio velika opasnost za njihove interese. Znate, oni vam u Srbiji imaju ergelu, a koje će grlo da pobedi i nije toliko važno. Da vam prevedem - jednostavno, odgovara im ovakva politička situacija. Jedna jaka njihova grupacija ima vlast, a onda im s drugom prete da izvršavaju njihove naloge. To je suština - tvrdi Todorović.
Politikolog Đorđe Vukadinović upozorava da je svaki sud, a posebno haški, podložan političkim uticajima sa raznih strana.
- U tom smislu, mislim da želje, mišljenja, stavovi srpskih vlasti nisu presudni. Presudnije je šta Vašington i Brisel, kao finansijeri Tribunala, očekuju i priželjkuju. U svetlu takvih uticaja, stremljenja su da se Šešelj što kasnije vrati, da se ne naruši pripremljena podela uloga u Srbiji, u kojoj imate dve proevropske stranke, koje se bar deklarativno zalažu za evrointegracije, a tako nešto odgovara EU i Americi - ocenjuje Vukadinović.
Njegov kolega Zoran Stojiljković takođe smatra da nikome, osim simpatizerima SRS, ne bi odgovaralo da Vojislav Šešelj bude pušten iz Haga.
- Njegovo zadržavanje u pritvoru uveliko relaksira komplikovanu političku situaciju u zemlji, jer je procena da bi njegov povratak stepen konfuzije u Srbiji podigao do nesagledivih razmera. Posebno u aktuelnoj situaciji dok čekamo na dobijanje statusa kandidata za članstvo u EU i izborima koji predstoje - kaže Stojiljković.
Inače, Vojislav Šešelj je pred Haškim tribunalom izjavio da neće izvoditi dokaze odbrane, ako sud ne ispuni pet njegovih uslova. Uslovi, koje je izložio, su u vezi su sa statusom njegovih pravnih savetnika Zorana Krasića i Borisa Aleksića, finansiranjem odbrane, dostavljanjem dokumenata i prevodom njegove dve knjige "Ideologija srpskog nacionalizma“ i "Rimokatolički zločinački poduhvat veštačke hrvatske nacije“ na engleski jezik.
Šešelj je kazao da će, ako mu uslovi budu ispunjeni, zatražiti dve godine za pripremu dokaznog postupka odbrane u kojem bi izveo 100 svedoka za 120 radnih sati, vreme jednako onom koje su potrošili tužioci.
Ako Tribunal ove uslove ne ispuni, Šešelj je najavio da neće izvoditi dokaze odbrane, ali je naznačio da želi da ubrzo iskoristi pravo da održi uvodnu reč odbrane, a potom bi, kako je rekao, proces mogao biti okončan završnim rečima.