Vlada umalo pala zbog zakona o medijima
Stabilnost Vlade Srbije bila je ugrožena u leto 2009. godine zbog neslaganja u vladajućoj koaliciji o Zakonu o medijima, ali je mogućnost dolaska na vlast naprednjaka sprečila njen pad, proizlazi iz depeše poslate iz američke ambasade u Beogradu, koju objavljuje “Vikiliks“.
U depeši poslatoj iz američke ambasade u Beogradu 4. avgusta 2009, piše da je
G17 Plus zapretila izlaskom iz vlade ukoliko ne bude usvojen Zakon o informisanju, dok je Socijalistička partija Srbije poručila da neće glasati za zakon iz "Miloševićeve ere".
I pored zvaničnih demantija, ministri su privatno potvrdili američkim diplomatama da je Zakon o informisanju uzdrmao vladajuću koaliciju.
Tadašnji ministar rada Rasim Ljajić rekao je, kako se navodi u depeši, da je vlada umalo pala zbog tog zakona. Lider socijalista Ivica Dačić je takođe rekao da je zakon prouzrokovao nestabilnost vlade.
Kritičari tog zakona, uključujući novinarska udruženja, kritikovala su zakon zato što predviđa visoke kazne za "klevetu" koja je loše definisana samim zakonom.
Strah od naprednjaka spasio Vladu
U depeši se ukazuje da je stanje konfuzije u kojem je tada radila vlada, jedino odgovaralo Srpskoj naprednoj stranci, ali da su vlada i Liberalno-demokratska partija koja je posredovala u postizanju sporazuma, naporno radile kako bi se izbegla mogućnost stvaranja haosa.
Iako situacija možda izgleda kao neodrživa, novi izbori su malo verovatni u bliskoj budućnosti, ocenjuje se u toj depeši iz 2009. i napominje da Srbija ima "nezasit apetit za dramom i toleriše haos" što je "pre pravilo nego izuzetak".
"Avet (Tomislava) Nikolića i njegovih naprednjaka (uz podršku srpskog Nosferata – bivšeg premijera Vojislava Koštunice) na kraju je ojačala rešenost koalicije da se ne rasturi", zaključuje se u depeši poslatoj iz američke ambasade u Beogradu.
Skupština Srbije usvojila je 31. avgusta 2009. godine izmene i dopune Zakona o javnom informisanju kojima je znatno pooštrena kaznena politika za kršenje profesionalnih normi i precizirano više privrednih prestupa koji mogu dovesti i do zabrane izdavanja glasila.