Srbija obeležava Svetski dan slobode medija
U Srbiji se danas obeležava 3. maj, Svetski dan slobode medija, a novinarska udruženja ukazuju na ugroženost slobode izveštavanja i sve veće siromaštvo medija i novinara.
Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS), Granski sindikat medija "Nezavisnost", Udruženje novinara Srbije (UNS) i Sindikat novinara Srbije pozvali su vlast da reši slučajeve ubistava novinara i da popravi uslove za rad medija koji su teško pogođeni ekonomskom krizom.
NUNS i sindikat "Nezavisnost" su od Vlade Srbije zatražili da u saradnji s medijskim i novinarskim asocijacijama pristupi konačnoj izradi dugo obećavane strategije razvoja medija koja treba da posluži i kao platforma za temeljnu rekonstrukciju medijskog zakonodavstva u skladu sa evropskim standardima.
Pet minuta gromoglasne tišine
Povodom Svetskog dana slobode medija, UNS i Sindikat novinara su u 11.55 u Pionirskom parku organizovali akciju ''Pet minuta gromoglasne tišine''.
Oni su pored spomenika Ćitaocu novina, pročitali proglas u kome se ukazuje na loš polozaj novinara u Srbiji.
UNS i sindikat u proglasu ističu da novinari žive "u bedi, korupciji i strahu", a javnost je nezadovoljna odsustvom istraživačkog novinarstva, manjkom kritičkih sadržaja i mišljenja u medijima.
Plate novinara su niže od prosečnih plata u Srbiji, ne poštuju se njihova sindikalna prava, a država ne čini gotovo ništa da pomogne medijskoj industriji da preživi krizu, upozorava UNS.
Nakon čitanja proglasa, dodeljena je nagrada ''Zora'' za slobodu medija koja je ove godine pripala osnivaču "Vikiliksa" Džulijenu Asanžu, ali će mu, iz opravdanih razloga, nagrada lično biti uručena naknadno.
Pritisci u Srbiji, ali i u Francuskoj
Nagrada UNS-a za novinarstvo bez granica uručena je francuskom novinaru, književniku i uredniku kulture u "Figaro" magazinu Žak Kristofu Buisonu, koji je, kako se navodi u obrazloženju jedan od najboljih poznavalaca srpske kulture u evropskim medijima, a u poslednjih 15 godina napisao je više od 100 članaka i tri knjige o Srbiji i znamenitim Srbima.
Buison je istakao da se mediji u Francuskoj i Srbiji suočavaju sa sličnim problemima, kao i da su novine danas pred izumiranjem, jer je Internet promenio način na koji se informacije tretiraju.
On je naveo da su mediji, bilo francuski ili srpski, pod finansijskim i političkim pritiskom, što novinarima otežava bavljenje istrazivačkim novinarstvom.
“Stanje u medijima nikada gore“
Generalni sekretar UNS-a Nino Brajović istakao je da na 10. godišnjicu akcije, stanje i položaj novinara nikada nije bio gori posle 5. oktobra.
"Sami smo odgovorni što nismo dovoljno odlučni, hrabri i solidarni sa kolegama koji štrajkuju zato što mesecima ne primaju plate", naglasio je on.
Brajović je dodao da je "cinična poruka vlasti da su novinari sami odgovorni za srozavanje te profesije".
Predsednica Sindikata novinara Srbije Dragana Čabarkapa je podsetila da trenutno u Srbiji štrajkuju zaposleni u radio Smederevu, novinari niške TV 5 , kragujevačke "Svetlosti" , kao i da je radio Despotovcu blokiran račun.
"Od početka privatizacije medija bez posla je ostalo 4.000 zaposlenih, a prema procenama otkaze će u ovoj godini dobiti više od 400 kolega, navela je ona.
Država za stanje u medijima krivi i novinare
Državna sekretarka Ministarstva kulture zadužena za informisanje Dragana Milićević-Milutinović ocenila je da je položaj novinara i medija u Srbiji danas možda najlošiji u novijoj istoriji, ali i da odgovornost za to ne snosi samo država.
"Razlozi lošeg položaja novinara i medija uopšte su višestruki, i mogu se tražiti kako u nedostatku zakonske regulative, tako i u posustajanju novinara", rekla je Milićević-Milutinović.
Ona je poručila da će država učiniti sve što je u njenoj moći kako bi se situacija u medijima poboljšala, ali je istakla da mnogo toga zavisi i od samih novinara.