"Nema dezintegracije Sandžaka"
Lideri Srbije, Turske i Bosne i Hercegovine upozorili su povodom pitanja autonomije Sandžaka da je na proces dezintegracija na Balkanu stavljena tačka, a srpski predsednik Boris Tadić podsetio na činjenicu da predstavnici svih registrovanih bošnjačkih stranaka prvi put u novijoj istoriji Srbije imaju svoje predstavnike u Vladi Srbije.
Tadić je rekao da se na trilateralnom sastanku u Karađorđevu "razgovaralo i o Sandžaku ili Raškoj oblasti, kako se taj kraj još može nazvati, zbog različitih identiteta koji tamo postoje".
Članovi predsedništva BiH Željko Komšić i Bakir Izetbegović preneli su da je na odvojenom sastanku Predsedništva BiH sa Tadićem, bilo reči, kako je to Komšić formulisao, o "nezgodnim" pitanjima, uključujući - Sandžak.
Na direktno pitanje novinara o zahtevu za autonomiju Sandžaka, koji zastupa Muamer Zukorlić, Izetbegović je rekao da je sa dezintegracijama na Balkanu završeno, a da preostaju samo integracije.
"Dezintegarcije na Balkanu su završena priča, ostale su samo integracije", rekao je Izetbegović i dodao da u okviru tih integracija jedna evropska regija može biti Sandžak sa mogućnošću saradnje sa svim drugim regijama u Srbiji i van Srbije. "To je pravi izlaz za Sandžak", odgovorio je Izetbegović.
On je takođe rekao da apeluje na predstavnike dve islamske zajednice u Sandžaku, da kad dolaze kod njega, dolaze zajedno i sa zajedničkim stavom.
Predsednik Srbije je ukazao šta se u Srbijia čini kad je reč o Sandžaku:
"Dao sam doprinos da se situacija u Srbiji, pa i u Sandžaku, stabilizuje. Prvi put u novijoj istoriji Srbije predstavnici svih bošnjačkih stranaka imaju svoje predstavnike u Vladi Srbije. Takođe, dali smo veliki doprinos u interreligijskom dijalogu", rekao je Tadić na konferenciji za novinare sa predsednikom Turske Abdulahom Gulom i predsedavajućim predsedništva BIH Nebojšom Radmanovićem.
Predsednik Srbije je, međutim, ukazao da nije dovoljna zastupljenost Bošnjaka u drugim institucijama i naglasio da se zalaže za njihovu proporcijalnu zastupljenost.
"Danas Srbija više nego ikad ulaže u infrastrukturu u Sandžaku. Postoje i novi planovi sa Turskom, a sve sa ciljem da se otvore nova radna mesta", poručio je Tadić.
On je podsetio i na posledice svetske ekonomske krize koja je pogodila sve zemlje dodavši da je solidarnost koja je danas na sastanku dogovorena biti princip kojeg će se pridržavati i u budućnosti.