Episkopi u klinču zbog pape
Patrijarh Irinej najvatreniji zagovornik dolaska Benedikta XVI u Srbiju, ali u vrhu SPC ima mnogo onih koji ne pristaju na ekumenizam. Analitičari se slažu da je poseta poglavara Rimokatoličke crkve važna, ali i da se do konačne odluke neće doći lako.
Majski sabor Srpske pravoslavne crkve trebalo bi da prelomi odgovor na pitanje koje već duže vreme izaziva tihi rat među vladikama, ali i među vernicima - da li papa treba da dođe u Srbiju 2013. godine, na proslavu Milanskog edikta.
Ovakav stav nedavno je izneo i patrijarh Irinej, koji je nedvosmisleno poručio da će Sabor sigurno raspravljati o „listi zvanica" za centralnu proslavu 1.700 godina otkako je rimski car Konstantin, rođen pokraj Niša, ozvaničio hrišćanstvo kao državnu veru.
Biće trvenja
Nije tragedija
Analitičar Živica Tucić kaže da je teško proceniti da li će SPC uputiti poziv papi.
- Teško je pretpostaviti šta će SPC na kraju odlučiti i verujem da je i sam sabor podeljen po pitanju papinog dolaska, pa će verovatno biti otvorene oštre diskusije na tu temu. Ipak, treba uzeti u obzir i, pored toga šta misli episkopat, šta misle vernici i država - govori Tucić.
- To pitanje nije više samo stvar međucrkvenih odnosa, već je u Srbiji dobilo, iako nije trebalo, i političku dimenziju. Sve u svemu, treba pozdraviti stav patrijarha jer je dobronameran u želji da okupi sve crkve na nivou koji je moguć, pošto je predugo trajala ta podela i udaljenost. Smatram da nije tragedija ni ukoliko pozovemo papu ni ako ga ne pozovemo. |
Ali nije tajna da srpska crkva nema jedinstven stav o tome da li poglavar Vatikana treba da dođe u našu zemlju, te da se na predstojećem saboru može očekivati žustri okršaj „tvrde struje" i mlađih vladika, mnogo raspoloženijih da - skupa sa predstavnicima ostalih pravoslavnih crkava - ugoste Benedikta XVI za dve godine. Tu je, na kraju, i stav Ruske pravoslavne crkve, jer „njet" iz Moskovske patrijaršije može da bude presudan tas na „ekumenskoj" vagi.
Za oštre protivnike ekumenizma u javnosti važe arhijereji koji su jesenas, tokom prethodnog sabora, bili bliski raščinjenom vladiki Artemiju: pre svih vladika banjalučki Jefrem, banatski Nikanor, dabrobosanski Nikolaj, ali i zvorničko-tuzlanski Vasilije Kačavenda. Na drugoj strani, predvođeni patrijarhom Irinejom, koji se već godinama zalaže za dijalog sa katoličkom crkvom, jesu vladike Irinej Bulović, Lavrentije i Atanasije Jeftić.
Oni su i najzaslužniji što je stav SPC o papinom dolasku za svega nekoliko godina prešao put od jasnog „ne dolazi u obzir", preko poslovičnog „još nije vreme", do „evo, samo što nije". A iako je pre samo petnaestak dana Johan Marte, predsednik ekumenske fondacije "Pro orijente", papinu posetu ocenio „malo verovatnom" - isključivo zbog neslaganja u vrhu SPC - pitanje se, posle patrijarhovih izjava, ponovo aktuelizovalo.
Za... Vladika Irinej Bulović / Protiv... Banjalučki Jefrem
Da bi poseta pape Srbiji bila od velikog značaja za našu zemlju, ali i da će to izazvati ozbiljno trvenje među vladikama, smatraju i verski analitičari.
- Nužno je pozvati papu da dođe, jer bi njegova poseta donela dosta koristi državi i Srpskoj pravoslavnoj crkvi - kaže verski analitičar Mirko Đorđević. - Dobar je znak to što će se na saboru raspravljati o tome da SPC pozove papu. Ipak, neće se lako izglasati da se papa pozove, jer postoje i oni koji se protive tome.
Dorđević smatra da je dobro da crkva zauzme stav i da bi onda i među vernicima bilo manje trvenja, jer je papa već posetio mnoge pravoslavne zemlje.
Jovan Pavle II hteo u Srbiju
Prvog maja će papa Jovan Pavle II drugi biti proglašen blaženim - kaže Milutin Novaković iz Beogradske nadbiskupije. - On je, kao pripadnik jednog slovenskog naroda, jako želeo da poseti Srbiju, ali nije uspeo. Mi ćemo slaviti njegov dan i moliti se da se isto ne dogodi sa papom Benediktom XVI. Voleli bismo da vidimo papu i da ne osećamo više da smo u drugom razredu među katoličkim vernicima. |
- Mislim da se problem pravi i zato što je njegova poseta Srbiji neka vrsta odskočne daske za papinu eventualnu posetu Rusiji jednog dana, a Rusi su protiv toga - objašnjava Đorđević.
I Dimitrije Kalezić, profesor Bogoslovskog fakulteta u penziji, smatra da Ruskoj pravoslavnoj crkvi nikako ne bi bilo pravo ukoliko SPC pozove papu u Srbiju.
- Sigurno je da ima onih koji su protiv dolaska pape, a ruska crkva je jedna od njih. Oni sigurno nisu raspoloženi za njegov dolazak - ističe Kalezić.